Wykład Adama Lipszyca
Oświecenie w zwierciadle spekulacji
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wykład Adama Lipszyca „Oświecenie w zwierciadle spekulacji” towarzyszący wystawie „Czym jest Oświecenie?”.
Wykład rozwija myśl, zgodnie z którą oświecenie nie jest ani epoką historyczną, ani jednolitym procesem dziejowym, lecz nieukładającą się w linearną historię sekwencją emancypacyjno-krytycznych aktów o charakterze intelektualnym bądź artystycznym, oświetlających zasadniczy moment opresji w naszej sytuacji dziejowej, także wówczas, gdy sytuacja ta wyłoniła się w wyniku wcześniejszego aktu oświecenia. Odwołując się do dawnego i współczesnego materiału wizualnego prezentowanego na wystawie, a także do przykładów zaczerpniętych z innych źródeł, postaram się nakreślić anatomię „aktu oświecenia” i wskazać rolę, jaką odgrywa w nim moment intelektualny, moment imaginacyjny, a także moment specyficznie i pozytywnie pojętej „spekulacji”. Zasadniczą rolę w tym wywodzie odgrywała będzie metaforyka światła i zwierciadła.
Adam Lipszyc
Adam Lipszyc
(ur. 1975) – eseista i tłumacz, pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, uczy w Szkole Nauk Społecznych, w Collegium Civitas oraz na Uniwersytecie Muri im. Franza Kafki. Autor książek "Międzyludzie. Koncepcja podmiotowości w pismach Harolda Blooma" (Kraków, 2005), "Ślad judaizmu w filozofii XX wieku" (Warszawa, 2009), "Rewizja procesu Józefiny K. i inne lektury od zera" (Warszawa, 2011) i "Sprawiedliwość na końcu języka. Czytanie Waltera Benjamina" (Kraków, 2012), "Czas wiersza. Paul Celan i teologie literackie" (Kraków, 2015), "Czerwone listy. Eseje frankistowskie o literaturze polskiej" (Kraków, 2017). Laureat nagrody Literatury na Świecie im. Andrzeja Siemka, nagrody Allianz Kulturstiftung i Nagrody Literackiej Gdynia.