Wyjście z domowej fabryki: A B O L I C J A vol. I
Wydarzenie gościnne

• Wyjście z domowej fabryki: A B O L I C J A vol. I

Działające w Wilnie Ultimate Leisure Workers’ Club (Robotniczy Klub Ostatecznego Wypoczynku) zaprasza na hybrydowe zgromadzenie w Warszawie. Jego celem jest przemyślenie pojęcia abolicjonizmu jako strategii wychodzenia z domowej fabryki.

“Porzucenie rodziny musi oznaczać stworzenie społeczeństwa uogólnionej ludzkiej opieki i queerowej miłości”
- ME O’Brien, „To Abolish the Family

W warunkach pandemii nasze mieszkania i domy zostały przekształcone w przestrzenie pracy, schronienia, przemocy i odpoczynku. Abolicjonizm proponuje radykalną strategię wyobrażenia sobie na nowo tych światów i ich najważniejszej instytucji społecznej – rodziny.

Chcemy by nasze zgromadzenie stanowiło przestrzeń wspólnej refleksji nad domem jako poddawaną w wątpliwość, intersekcjonalną sferą pracy reprodukcyjnej, płatnej pracy domowej, praktyki artystycznej i odpoczynku. Traktujemy przestrzeń domową jako niejednoznaczną. Jest ona zarówno schronieniem (czego najlepszym dowodem jest to, że Polacy i Litwini otworzyli drzwi swoich domów dla ukraińskich uchodźców), jak i sferą dominacji patriarchatu i własności prywatnej oraz izolacji i wyczerpania. Wspólnie myślimy o przestrzeni domowej jako oraz poza tym, co autonomiści nazwali „fabryką społeczną”, kierując się w stronę horyzontu jej zniesienia poprzez ruchy artystyczne i społeczne.

Zgromadzenie ma formułę hybrydową:

• wydarzenia offline odbędą się w siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przy ul. Pańskiej 3.
  • elementy programu odbywające się online będą także udostępnione poprzez platformę Zoom. Linki do spotkania na Zoomie pojawią się w kolejnym tygodniu w wydarzeniu na Facebooku.

O Ultimate Leisure Workers’ Club
Pandemia COVID-19 doprowadziła do radykalnej dekompozycji tradycyjnych podejść do organizowania się. Jej rezultatem są także zupełnie nowe układy oraz spekulatywne, horyzontalne polityki, które napędzają liczne dyskusje na temat tego, co nadchodzi. Założony w 2020 roku Ultimate Leisure Workers’ Club jest dzieckiem tych warunków. Przyjęcie niestandardowego formatu działania – założenie klubu nocnego – jest z jednej strony powodowane warunkami pandemicznymi, a z drugiej stanowi aktywną próbę radykalnej problematyzacji tego co stanowi klub – jego polityki, ekonomii i kultur. Przekraczając granice pomiędzy klubem nocnym i klubem społecznym, rozrywką i polityką, imprezą i partią, odbudową a buntowniczą regenerację, ULWC współpracowało m.in. z badaczką i kuratorką Annie Goh czy filozofką Kristin Ross oraz kolektywami muzycznymi takimi jak BCCAA Sysem, Oramics i Datacide. W 2020 roku klub opublikował „ULWC Reader”, publikację zawierającą teksty autorstwa m.in. Annie Goh, Oramics, Mattina i Anthony’ego Ilesa;

Strona www ULWC
Instagram ULWC
The Ultimate Leisure Workers’ Club Reader

Czwartek 25.08.2022
Porzucić Fabrykę Domową?

Noah Brehmer: Wprowadzenie do działalności Ultimate Leisure Workers’ oraz zgromadzenia „Wyjście z fabryki domowej: Abolicja”.

(Online) Sophie Lewis (autorka książki „Abolish the Family: A Manifesto for Care and Liberation”). Wprowadzenie do polityki abolicjonizmu i jej strategicznego znaczenia w ramach obecnej kompozycji fabryki społecznej.

(Na żywo) Nóra Urgon (ruch Social Housing NOW!, queerowo-feministyczny klub literacki Cenaclul X, centrum społeczne Acasă, koordynatorka sieci ELMO, Kluż, Rumunia). Wykład na temat konfliktów dotyczących przestrzeni domowej i polityki mieszkaniowej w Europie Wschodniej w warunkach pandemii, oraz ich związków z queerową polityką abolicjonizmu, sieci pomocy wzajemnej i wyobraźni science-fiction.

(Hybrydowo) Sesja Q&A z Sophie i Norą. Moderator: Noah Bremer

(Na żywo) Olia Sosnovskaya (grupa robocza Work Hard! Play Hard!, grupa badawczo-artystyczna Problem Collective, Wiedeń i Mińsk). Wykład perfromatywny „Incredibly Relaxing Meditation Music” („Niesamowicie relaksująca muzyka medytacyjna) dotyczący pojęcia wyczerpania (ciał, zasobów, ruchów politycznych).