Mapa architektury
WARSZAWA W BUDOWIE 5

• Mapa architektury

Mapa jest otwartym, dostępnym w postaci serwisu internetowego opisujących najważniejsze pola aktywności i postawy architektów. Ta wstępna, subiektywna selekcja pojęć i ich krótkich definicji ma stać się początkiem aktualnego obrazu architektury współtworzonego przez samych architektów, komentatorów i krytyków oraz wszystkich zainteresowanych architekturą.

Celem mapy i towarzyszących jej spotkań jest próba stworzenia platformy wspierającej debatę o aktualnym kształcie dyscypliny architektury. Chcemy, aby stała się narzędziem porządkującym język opisu architektury jako domeny działalności architektów. Mapa nie jest alternatywą dla istniejących, specjalistycznych słowników i źródeł wiedzy typu wiki. Dlatego ważne stało się umożliwienie wizualnego śledzenia pokrewieństwa i zależności pomiędzy głównymi zadaniami, peryferiami oraz nowymi aktywnościami, wykraczającymi poza tradycyjną definicję profesji. Przestrzenna, obrazowa reprezentacja w większym stopniu niż tekst, umożliwia zrozumienie skomplikowanych zależności architektury i pokrewnych dyscyplin. Liczymy na to że zasób pojęć, ich definicje oraz relacje łączące poszczególne hasła uzupełniane będą przez publiczność i użytkowników sieciowej wersji mapy. Możliwe jest także dodawanie komentarzy do istniejących już pojęć.

Obok dostępu do serwisu w sieci (przez tablety) na wystawie prezentowana jest grafika, która wizualizuje stan zasobu mapy w momencie udostępnienia aplikacji. Na znajdującej się obok mapie postaw można zaznaczyć postawę lub pole działania, które są ci najbliższe (kolorowy punkt) i te, które wydają ci się najbardziej obce (czarny punkt).

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

14:00 W przestrzeni publicznej Jak brzmi Stare Miasto?WARSZAWA W BUDOWIE 5 Muzeum Historyczne m. st. Warszawy
Rynek Starego Miasta 28-42, Warszawa
16:00 Oprowadzanie Architekci opowadzająWARSZAWA W BUDOWIE 5 Muzeum Historyczne m. st. Warszawy
Rynek Starego Miasta 28-42, Warszawa
12:00 Dla dzieci Wklej Warszawę do zeszytuWARSZAWA W BUDOWIE 5 Muzeum Historyczne m. st. Warszawy
Rynek Starego Miasta 28-42, Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzania kuratorskieWARSZAWA W BUDOWIE 5 Muzeum Historyczne m. st. Warszawy
Rynek Starego Miasta 28-42, Warszawa
16:00 Seminarium Policzmy się z przestrzeniąWARSZAWA W BUDOWIE 5 Muzeum Historyczne m. st. Warszawy
Rynek Starego Miasta 28-42, Warszawa
18:00 Premiera książki Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miastWARSZAWA W BUDOWIE 5 Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia