Wszystko się może zdarzyć

• Wszystko się może zdarzyć

kadr z filmu "All This Can Happen", reż. Siobhan Davies i David Finton, 2012, dzięki uprzejmości BFI National Archive

Efekt artystycznej współpracy Siobhan Davies, znanej choreografki brytyjskiej i Davida Hintona, filmowca dokumentalisty to pulsujący taniec intrygujących obrazów, który animuje pozornie zwyczajne czynności dnia codziennego. Bohaterem i zarazem narratorem filmu jest pisarz, który z uwagą badacza przygląda się każdemu najmniejszemu zdarzeniu, jakie napotyka podczas pewnego letniego spaceru. Namysł nad okruchami codzienności wprowadza go w stan zadumy – odkleja się od zgiełku rzeczywistości i zanurza w refleksji o radościach i smutkach towarzyszących całej różnorodności powszednich doświadczeń. Film jest próbą zagłębienia się w świadomość konkretnego człowieka i opisania, w jaki sposób doświadcza on rzeczywistości dookoła.

„All This Can Happen” jest w całości zmontowane ze starych fotografii i archiwalnych materiałów filmowych, w większości znalezionych w przepastnych zbiorach Brytyjskiego Instytutu Filmowego. Te pionierskie formy filmu dokumentalnego to wyblakłe, a czasem nawet uszkodzone codzienne kroniki filmowe, filmy przyrodnicze, instruktaże medyczne i prywatne materiały kręcone przez filmowców-amatorów. Lecz to właśnie ten prehistoryczny ( w kontekście jakże krótkiej historii zapisu filmowego ) charakter użytych materiałów owocuje niezwykle zmysłową, wręcz momentami surrealistyczną aurą, jaka otacza opowieść naszego spacerowicza. Całości dopełnia misterna oprawa dźwiękowa. Sugestywnej narracji w wykonaniu aktora Johna Heffemana towarzyszy tło dźwiękowe skompilowane z dźwięków archiwalnych i specjalnie stworzonych na potrzeby tego filmu. Cechy charakterystyczne dla formy filmowej korespondują w „All This Can Happen“ z techniką tańca, w którym każdy gest czy moment ciszy wpływają na rytmikę dzieła.

Film miał swoją premierę na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie.

Napisy w języku polskim.

Program Kinomuzeum >>

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

19:00 Film Los Angeles w roli głównej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
20:00 Film Szukając jednookiego Jezusa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
19:00 Film Post Tenebras Lux Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
19:00 Film All Divided Selves Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
20:00 Film Wymiana Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
19:00 Film Sekret Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
20:30 Spotkanie America Is Not Ready For This Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia