Wspólnice danych. Własność i prywatność po Big Data
Grupa przyszłość danych

• Wspólnice danych. Własność i prywatność po Big Data

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na debatę w ramach 12. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE, realizowaną w ramach pracy badawczej grupy Przyszłość danych.

Rewolucja technologiczna obiecuje znów przebudowę naszego świata, tym razem dzięki danym i AI. Autonomiczne pojazdy, inteligentne miasta, telemedycyna ratująca życie, personalizacja produktów i usług, w tym edukacji czy finansów, zeroemisyjne i przyjazne dla środowiska materiały i źródła energii. Automatyzacja pracy może uwolnić nas od najbardziej rutynowego i uciążliwego zajęcia, a jednak postrzegamy ją często ze strachem o własne zatrudnienie.

Poza interesem własnym i komercyjnym jest jeszcze interes publiczny. Interes nas wszystkich jako wspólnoty. Kiedy cyfryzacja ogarnia całą rzeczywistość, musimy budować nowe instytucje na miarę XXI wieku. Wspólnice danych, syntetyczna propozycja powstała na podstawie doświadczeń pilotaży i prób podejmowanych na całym świecie, mogą być właśnie nowymi instytucjami dla cyfrowej gospodarki.

Podstawowe założenie wspólnic jest takie, że mają być zaufanymi przestrzeniami współdzielenia danych, łącząc architekturę techniczną z odpowiednio dobranymi mechanizmami zarządzania dostępem, pozyskiwania finansowania i partycypacją samych właścicieli danych – nas wszystkich. Tworząc je, uzyskamy istotną siłę negocjacyjną w sporze z cyfrowymi gigantami, wyszkolimy pokolenia kompetentnych specjalistów, a także odzyskamy wartość danych na potrzeby społeczeństwa.

Jak rozpocząć zwrot w kierunku wspólnych danych? Czy miasta mogą stać się innowatorami, uruchamiając pierwsze wspólnice danych?

Debata będzie transmitowana na profilu Muzeum na Facebooku.

LINK DO APLIKACJI ZOOM:

Meeting ID:

Hasło:
WWB12

Monika Konrad
architektka, urbanistka, badaczka, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Erasmusa w Rotterdamie. Praktykę zawodową zdobyła m.in w pracowniach OMA i Claus en Kaan Architecten w Królestwie Niderlandów i w Moskwie na stanowisku dyrektora ds. projektów w KB Strełka. Monika Konrad jest autorką standardów urbanistycznych, projektów strategicznych w skali ogólnomiejskich, a także autorką licznych projektów urbanistycznych i architektonicznych. Aktualnie Dyrektor Miejskiej Pracowni Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju m.st. Warszawy.

Aleksandra Przegalińska
prorektor w Akademii Leona Koźmińskiego, habilitowała się z zarządzania, także w Akademii Leona Koźmińskiego, a doktoryzowała w dziedzinie filozofii sztucznej inteligencji w Zakładzie Filozofii Kultury Instytutu Filozofii UW, obecnie jest profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Management in Digital and Networked Societies w Akademii Leona Koźmińskiego. Do niedawna prowadziła badania w Massachusetts Institute of Technology w Bostonie. Absolwentka The New School for Social Research w Nowym Jorku. Jesienią 2020 rozpocznie badania w AIER nad automatyzacja pracy, a następnie w Labour and Work Life Program na Harvardzie. Interesuje się rozwojem nowych technologii, przetwarzaniem języka naturalnego, postępami w zakresie humanoidalnej sztucznej inteligencji, robotów społecznych i technologii ubieralnych.

Jan Sowa
materialistyczno-dialektyczny teoretyk i badacz społeczny. Doktor socjologii, habilitował się z kulturoznawstwa, koncentruje się na badaniach nad nowoczesnością. Autor i redaktor kilkunastu książek, m.in. "Wieczna radość. Ekonomia polityczna społecznej kreatywności" oraz "Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą". Wykłada w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Jan J. Zygmuntowski
ekonomista zainteresowany problematyką rozwojową, systemami gospodarczymi, ekonomią innowacji i gospodarką cyfrową. Prezes zarządu think-tanku Instrat, gdzie odpowiada również za program badawczy Gospodarka cyfrowa, oraz wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego. Doświadczenie zdobywał m.in. w Polskim Funduszu Rozwoju. Doradza i wspiera w rozwoju projekty technologiczne z pozytywnym wpływem społecznym. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, stypendysta G20 Global Solutions oraz programu FLC British Council i Møller Institute. Autor “Kapitalizmu sieci”.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

13:00 Spotkanie Dzień na działcez Agnieszką Dragon ROD "Pratulińska"
Pratulińska 5, Warszawa
11:00 Spacer Spacer po Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Pratulińska"z Agnieszką Dragon i Anną Ciabach ROD "Pratulińska"
Pratulińska 5, Warszawa
12:30 Spotkanie Uzdrowisko. Osada AmelinTomasz Saciłowski Oddział Dzienny Zaburzeń Nerwicowych Centrum Psychoterapii
Dolna 42, Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskimWARSZAWA W BUDOWIE 12: COŚ WSPÓLNEGO MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Niedzielny spacer po wystawieWARSZAWA W BUDOWIE 12: COŚ WSPÓLNEGO MUZEUM nad Wisłą
18:00 Debata Być bliżej. (Nie)dostępność migrantów i migrantek do kultury Grupa Blyzkist Online
,
18:00 Debata Czarne jest polskie: doświadczenia AfropolakówGrupa Czarne jest polskie Online