Współczesne użycia historycznej sztuki zaangażowanej
prof. Maria Poprzęcka, Joanna Sokołowska, prof. Jan Sowa i dr Kuba Szreder

• Współczesne użycia historycznej sztuki zaangażowanej

Erna Rosenstein, Bez tytułu, 1954. Dzięki uprzejmości LIBRA Dom Aukcyjny, Warszawa.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na rozmowę z udziałem prof. Marii Poprzęckiej, dr Kuby Szredera i dr hab. Jana Sowy. Rozmowę poprowadzi Joanna Sokołowska.

Co sprawia, że w danym momencie aktualności nabierają wybrane fragmenty archiwum sztuki społecznie zaangażowanej? Jakie potrzeby i diagnozy współczesności wyrażają się poprzez publiczne upamiętnianie artystek i artystów uczestniczących w minionych dyskusjach politycznych?

Wystawa „Henryk Streng/Marek Włodarski i modernizm polsko-żydowski” będzie pretekstem do dyskusji o współczesnym użytku (lub bezużyteczności) historycznej sztuki społecznie zaangażowanej. Prof. Maria Poprzęcka, dr Kuba Szreder i dr hab. Jan Sowa będą rozmawiać o splocie historii, polityki i sztuki, koncentrując się na retroaktywnych strategiach uaktualniania działań artystyczno-politycznych.

Dlaczego wystawy historycznych artefaktów mogą mieć interwencyjny charakter? Do jakich polityk używana jest zaangażowana sztuka awangardowa? Na czym polega rewizyjny potencjał wystawy Henryk Streng/Marek Włodarski i modernizm polsko-żydowski?

Link do spotkania w aplikacji ZOOM
Meeting ID: 822 8406 2041
Passcode: Streng

Debata będzie transmitowana na profilu Muzeum na Facebooku.

Tłumaczenie na Polski Język Migowy: Anna Borycka i Elżbieta Żurawska.

prof. Maria Poprzęcka

historyczka sztuki, profesor zwyczajny na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie współprowadzi liczne autorskie seminaria magisterskie i doktoranckie. Autorka wielu publikacji z zakresu historii sztuki. Obecnie głównym przedmiotem jej zainteresowań jest teoria i krytyka sztuki współczesnej. Laureatka mi. in Nagrody Literackiej Gdyni, Nagrody Krytyki Artystycznej im Jerzego Stajudy.

Jan Sowa

materialistyczno-dialektyczny teoretyk i badacz społeczny. Doktor socjologii, habilitował się z kulturoznawstwa, koncentruje się na badaniach nad nowoczesnością. Był kuratorem programu dyskursywnego i badań pierwszej edycji (2018 – 2019) Biennale Warszawa, a obecnie pracuje na stanowisku profesora w Katedrze Teorii Kultury Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autor i redaktor kilkunastu książek, między innymi „Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą”, „Sport nie istnieje. Igrzyska w społeczeństwie spektaklu” (wspólnie z Krzysztofem Wolańskim), „Solidarność 2.0, czyli demokracja jako forma życia”.

dr Kuba Szreder

wykładowca na WZKW Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Po ukończeniu socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim pracował jako niezależny kurator interdyscyplinarnych projektów z pogranicza sztuki, działań publicznych, krytycznej refleksji i społecznych eksperymentów. Jest redaktorem wielu książek i katalogów oraz autorem tekstów z zakresu socjologii i teorii sztuki. Autor książki „ABC Projektariatu”. W 2009 roku zainicjował Wolny Uniwersytet Warszawy, z którym przeprowadził szereg programów badawczych dotyczących współczesnych systemów produkcji kulturowej.

Joanna Sokołowska

kuratorka w Muzeum Sztuki w Łodzi, autorka wystaw i publikacji poświęconych sztuce współczesnej. Ostatnio podjęła studia z psychologii procesu. Za pomocą sztuki angażuje ludzi do rozwijania wyobraźni, empatii i wrażliwości. Wspólnie z artystkami, artystami i innymi sojuszniczkami porusza takie tematy, jak przyszłość pracy, wspólnot połączonych troską o Ziemię czy globalnym siostrzeństwem. Zrealizowała liczne międzynarodowe wystawy problemowe, m.in. „Zjednoczona Pangea” (Muzeum Sztuki w Łodzi, 2019), „For beyond that horizon lies another horizon” (Edith-Ruß-Haus für Medienkunst, Oldenburg, 2017), „Wszyscy ludzie będą siostrami” (Muzeum Sztuki w Łodzi, 2016), „Robotnicy opuszczają miejsca pracy” (Muzeum Sztuki w Łodzi, 2010) czy „Inne miasto – inne życie” (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki i przestrzenie publiczne, Warszawa, 2008).