Wolf Knife (Nóż z wilczą rękojeścią)
reż. Laurel Nakadate

• Wolf Knife (Nóż z wilczą rękojeścią)

„Wolf Knife” to niepokojący dokument Laurel Nakadate. Artystka wyruszyła w podróż życia, podążając za dwoma szesnastolatkami, które opuszczają rodzinne Hollywood w stanie Floryda w poszukiwaniu przygód na amerykańskich bezdrożach.

Podobnie jak w serii fotografii „Lucky Tiger“ pokazywanej na wystawie „W sercu kraju“ w kontekście nowych strategii feministycznych, tak również w swoim pełnometrażowym filmie artystka porusza tematy cielesności i kuszenia, jednocześnie bawiąc się konwencją kina drogi i opowieści o dojrzewaniu.

Mimo niewielkiego budżetu, amatorskiej obsady i improwizowanego scenariusza, Nakadate zdołała uchwycić „przekleństwo niewinności“. Subtelne gesty i stany emocjonalne nastoletnich aktorek oraz niepokojąca atmosfera dalekie są jednak od błyszczącej estetyki MTV. Posługując się bezkompromisową formą, Nakadate opowiada o ciemnej stronie dziewczęcych pragnień i zaciera granicę między dokumentacją, kreacją a wojeryzmem.

Laurel Nakadate (ur. 1975 w Austin, USA) jest amerykańską fotograficzką i autorką prac wideo, nakręciła również dwa filmy fabularne. Porusza tematy pożądania, walki o seksualną władzę i zdrady. Dokumentuje własne przeżycia i swoje „reżyserowane” przygody: spotkania z nieznajomymi w przydrożnych hotelach, ataki płaczu czy poszukiwania architektonicznego „stylu preriowego” na amerykańskich bezdrożach.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

16:00 Oprowadzanie ODWOŁANE: Oprowadza Zofia Kulik Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Film Kabaretowe krucjatyreż. Wael Shawky Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
16:00 Oprowadzanie Oprowadza Joanna Rajkowska Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Spotkanie Max Cegielski rozmawia z Marcinem OgdowskimPolscy żołnierze w Afganistanie: bohaterowie czy najemnicy? Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Film Aleksanderreż. Anka i Wilhelm Sasnal Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
16:00 Oprowadzanie Oprowadza Leszek Knaflewski Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia