Wieczór solidarnościowy: Palestyna
Pokaz filmowy i warsztaty

• Wieczór solidarnościowy: Palestyna

Grafika: Kaja Kusztra

Solidarny Dom Kultury „Słonecznik” zaprasza na wieczór solidarnościowy, którego gościnią będzie palestyńsko-ukraińska artystka Alina El Assadi.

Najpierw wspólnie obejrzymy i porozmawiamy o filmie Foragers Jumany Manny, a następnie Alina poprowadzi warsztat wspólnego malowania za pomocą soku z arbuza – owocu, który jest symbolem antykolonialnego oporu i wyzwolenia, zarówno w Palestynie, jak i w Ukrainie.

Foragers (64 min, 2022) Jumany Manny opowiada o praktykach poszukiwania dzikich roślin jadalnych w Palestynie/Izraelu. Utrzymany w medytacyjnym tempie, pełen ironicznego humoru film został nakręcony na Wzgórzach Golan, w Galilei i Jerozolimie. Artystka łączy w nim fikcję oraz materiały dokumentalne i archiwalne, by pokazać wpływ izraelskich przepisów dotyczących ochrony przyrody na tradycje zbierania dzikich roślin. Ograniczenia zabraniają zbioru podobnego do karczochów akkoub oraz za’atar (tymianku), co doprowadziło do nałożenia grzywien i wytoczenia procesów setkom osób. Film podejmuje temat zachowywania i ochrony z nowej perspektywy, zadając pytanie o współczesną politykę wymierania – o to, kto decyduje o tym, co ma wymrzeć, a co może żyć dalej.

Trailer filmu

• • •

Вечір солідарності: Палестина | Кінопоказ та воркшоп.
9 листопада, 18:00
SDK Słonecznik, Pańska 3
Художниці: Аліна Ель Ассаді, Джумана Манна

"Соняшник" запрошує всіх на вечір солідарності з Палестиною, під час якого ми будемо гостити палестинсько-українську художницю Аліну Ель-Ассаді. Спочатку ми переглянемо та обговоримо фільм „Foragers” Джумани Манни, а потім Аліна проведе майстер-клас з малювання кавуновим соком - фруктом, який є символом антиколоніального опору та визволення в Палестині та Україні.

Фільм „Foragers” (64 хв, 2022) зображує драми навколо практики збирання диких їстівних рослин у Палестині/Ізраїлі із в'їдливим гумором та медитативним темпом. Знятий на Голанських висотах, у Галілеї та Єрусалимі, він використовує художні, документальні та архівні кадри, щоб показати вплив ізраїльських законів про охорону природи на ці звичаї. Обмеження забороняють збирати артишокоподібні „аккуб” і „заатар” (чебрець), що призвело до штрафів і судових процесів над сотнями людей, спійманих на зборі цих місцевих рослин. Переосмислюючи умови та обмеження збереження, фільм піднімає питання про політику вимирання, а саме: хто визначає, що вимирає, а що продовжує жити.

Аліна Ель-Ассаді - палестинсько-українська художниця, яка живе між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Великою Британією. Здобула ступінь бакалавра мистецтв в Університеті Шарджі, а зараз навчається на магістратурі Лондонського університету Кінгстон. Її міждисциплінарна практика варіюється від рухомого зображення до інсталяції, естампа, фотографії та скульптури. Раніше її практика була зосереджена на перетині художніх і нехудожніх наративів, а також на історії покинутих місць в Еміратах. Згодом це переросло в дослідження тем багатонаціональної ідентичності та приналежності. Її роботи виставлялися на Тридцять сьомій щорічній виставці Товариства образотворчих мистецтв Еміратів у Художньому музеї Шарджі (Шарджа, 2021), Dior Young Talent Photography (Арль, 2021), Stanley Picker Gallery (Лондон, 2022), Dorich Museum (Лондон, 2022), Міжнародному фестивалі фотографії Xposure (Шарджа, 2023), FuseBox (Лондон, 2023), а також на Міжнародній літній академії образотворчих мистецтв у Зальцбурзі у 2023 році.

Джумана Манна (народилася в Прінстоні, США; живе в Берліні, Німеччина) - палестинська художниця, чия творчість балансує між скульптурою і фільмом, тілом і землею, наративом і формою. Її практика досліджує, як влада артикулюється через стосунки, часто зосереджуючись на тілі та матеріальності у зв'язку з наративами націоналізму та історіями місця. Джумана - випускниця CalArts у Валенсії та Національної академії мистецтв в Осло.

Alina El Assadi – palestyńsko-ukraińska artystka mieszkająca między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Wielką Brytanią. Uzyskała tytuł BFA na Uniwersytecie w Sharjah, a obecnie studiuje na zaawansowanym poziomie MFA na Kingston University London. Jej interdyscyplinarna praktyka obejmuje obrazy ruchome, instalacje, grafikę, fotografię i rzeźbę. Wcześniej jej praktyka skupiała się na styku narracji beletrystycznej i non-fiction oraz historii opuszczonych miejsc w Emiratach. Niedawno rozwinęło się to w badanie tematów wielonarodowej tożsamości i przynależności. Jej prace były wystawiane w trzydziestym siódmym dorocznym Emirates Fine Arts Society w Sharjah Art Museum (Sharjah, 2021), Dior Young Talent Photography (Arles, 2021), Stanley Picker Gallery (Londyn, 2022), Dorich Museum (Londyn, 2022), Xposure International Photography Festival (Sharjah, 2023), FuseBox (Londyn, 2023), a ostatnio uczestniczyła w Międzynarodowej Letniej Akademii Sztuk Pięknych w Salzburgu 2023.

Jumana Manna (urodzona w Princeton w USA, mieszka w Berlinie w Niemczech) – palestyńska artystka, której twórczość oscyluje pomiędzy rzeźbą a filmem, ciałem i ziemią, narracją i formą. W swojej praktyce bada to, w jaki sposób władza wyraża się poprzez relacje, często skupiając się na ciele i materialności w odniesieniu do narracji nacjonalizmu i historii miejsc. Jumana jest absolwentką CalArts w Walencji i Narodowej Akademii Sztuk w Oslo.

Inne wydarzenia z tego cyklu: