Widzieć/Wiedzieć

• Widzieć/Wiedzieć

książka WIDZIEĆ/WIEDZIEĆ

Wydawnictwo Karakter, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zapraszają na spotkanie z okazji premiery antologii najważniejszych tekstów o dizajnie WIDZIEĆ/WIEDZIEĆ.

O roli refleksji krytycznej, teorii i o pożytkach płynących z wymiany poglądów dotyczących projektowania graficznego rozmawiać będą krytycy Piotr RypsonAgata Szydłowska oraz redaktorzy tomu: Przemek DębowskiJacek Mrowczyk.

WIDZIEĆ/WIEDZIEĆ. Wybór najważniejszych tekstów o dizajnie to blisko czterdzieści tekstów stanowiących zwięzły przegląd teorii i historii dizajnu ostatnich stu lat, lecz tak naprawdę – niezbędnik każdego projektanta i niewyczerpane źródło inspiracji. To nie jest kolejna książka z obrazkami. To eseje, apele i polemiki najważniejszych teoretyków i praktyków projektowania graficznego na świecie.
Jedyne, co może zirytować bardziej niż zapomnienie lub zignorowanie cię przez następne pokolenia, to przyglądanie się, jak powtarzają twoje głupie błędy – pisze Jeffery Keedy. Po raz pierwszy polscy czytelnicy mają okazję prześledzić gorące dyskusje towarzyszące kształtowaniu się nowoczesnego dizajnu. Dyskusje, które w swoim czasie odbiły się szerokim echem w projektowym świecie, do których powracają kolejne pokolenia dizajnerów i bez których znajomości trudno się obejść.

Uczestnicy spotkania:

Jacek Mrowczyk – redaktor książki WIDZIEĆ/WIEDZIEĆ, projektant grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Stypendysta Fulbrighta w Cooper-Hewitt National Design Museum w Nowym Jorku (2001/02) oraz Fundacji Kościuszkowskiej w Rhode Island School of Design w Providence (2006/07). Współzałożyciel i redaktor kwartalnika projektowego „2+3D“. Wykładowca na katowickiej ASP oraz RISD w Providence. Autor Niewielkiego słownika typograficznego (Czysty Warsztat, 2007), współautor (wraz z Michałem Wardą) PGR. Projektowanie graficzne w Polsce (Karakter, 2010).
Przemek Dębowski – redaktor książki WIDZIEĆ/WIEDZIEĆ, projektant grafik, redaktor, absolwent edytorstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2005–2010 projektował okładki i książki dla najważniejszych polskich wydawnictw (m.in. W.A.B., Znak, WL, Czytelnik, WSiP). W 2008 roku współzałożył wydawnictwo Karakter, w którym zajmuje się między innymi projektowaniem szaty graficznej książek i doborem tytułów z dziedziny projektowania.
Piotr Rypson – krytyk sztuki, historyk sztuki i literatury, publicysta. Redaktor naczelny pisma artystycznego „Obieg“ w latach 1990–94. Wykładowca gościnny Rhode Island School of Design w Providence, USA (1993–99). Przewodniczący Rady Programowej Fundacji Galerii Foksal, wiceprzewodniczący polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA) w latach 1997–2002. Autor sześciu książek – m.in. Piramidy, słońca, labirynty (2002); Książki i Strony. Polska książka awangardowa i artystyczna w XX wieku (2000).
Agata Szydłowska – krytyczka dizajnu. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie w Szkole Nauk Społecznych w Polskiej Akademii Nauk przygotowuje doktorat na temat związków projektowania graficznego po 1945 roku z tożsamością narodową. Interesuje się społecznym i politycznym funkcjonowaniem dizajnu. Publikowała w „2+3D”, „Futu”, „Typo”.