Widzieć i rozumieć
Warsztaty dla dorosłych

• Widzieć i rozumieć

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na warsztaty dla dorosłych towarzyszące wystawie „Farba znaczy krew. Kobieta, afekt i pragnienie we współczesnym malarstwie”.

Wystawa „Farba znaczy krew” jest ważnym głosem w dyskusji na temat wizerunku kobiety w kulturze, jej roli społecznej, tożsamości, potrzeb i pragnień. Okazuje się, że pomimo postępującej cyfryzacji i zjawiska dematerializacji we współczesnych mediach – malarstwo jest nadal silnym środkiem przekazu. Pozostaje sposobem ukazywania ludzkiego doświadczenia, które stać się może punktem wyjścia do rozważań o kierunkach i płaszczyznach ludzkiej aktywności, o celowości istnienia w ogóle. Dzięki swej fizycznej charakterystyce, malarstwo daje możliwość wglądu w podświadomość, inicjuje refleksje nad tym, co wyparte, perwersyjne, wstydliwe.

Zapraszamy na wakacyjne spotkanie ze sztuką i zmierzenia się z niełatwymi tematami poprzez ekspresję w technice malarskiej. Pod wpływem dzieł zgromadzonych na wystawie wspólnie poprowadzimy rozważania filozoficzne, które zmaterializują się w malarskim geście, symbolicznym kolorze i sugestywnym zapachu farby. Wakacyjny warsztat artystyczny adresowany jest do dorosłych, którzy chcieliby zastanowić się nad motywacją swoich działań przez inspirację sztuką współczesną. Odbiór dzieł sztuki sfinalizuje się w postaci indywidualnego działania malarskiego, bo każda i każdy z nas może być artyst(k)ą - choćby przez chwilę.

Wystawa, pomimo licznych, wielopłaszczyznowych ujęć o kobietach, inspiruje do generalnych rozważań o człowieku, bez sztywnych podziałów na to, co męskie i żeńskie. Przecież mimo wszystko żyjemy w jednym świecie. Różne punkty widzenia prowadzić mogą do wspólnej płaszczyzny rozumienia.

Spotkanie zainicjuje Małgorzata Minchberg (artystka wizualna, edukatorka, animatorka kultury, doktorantka w zakresie pedagogiki twórczości), licząc na znaczący wkład uczestników wydarzenia.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

14:00 Oprowadzanie Niedzielny spacer po wystawie„Farba znaczy krew. Kobieta, afekt i pragnienie we współczesnym malarstwie”. MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Katarzyna Oczkowska oprowadza po wystawie„Farba znaczy krew. Kobieta, afekt i pragnienie we współczesnym malarstwie” MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Wtorek w Muzeum z wystawą„Farba znaczy krew. Kobieta, afekt i pragnienie we współczesnym malarstwie” MUZEUM nad Wisłą
15:00 Oprowadzanie Popołudnie w Muzeumz wystawą „Farba znaczy krew. Kobieta, afekt i pragnienie we współczesnym malarstwie” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Dojrzali Wspanializapraszają na wspólne oglądanie wystaw z Sylwią Ewą Paszko MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku ukraińskim po wystawie „Farba znaczy krew”Екскурсія по виставці „Фарба означає кров” українською мовою MUZEUM nad Wisłą
19:00 Oprowadzanie Spójrz całym ciałemOprowadzanie choreograficzne po wystawie „Farba znaczy krew” MUZEUM nad Wisłą
12:30 Spotkanie Gdy sztuki piękne nie zawsze są piękneRozmowy o wystawie „Farba znaczy krew. Kobieta, afekt i pragnienie we współczesnym malarstwie” MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Piątkowy wieczór z wystawą„Farba znaczy krew. Kobieta, afekt i pragnienie we współczesnym malarstwie” MUZEUM nad Wisłą