Wejdź w Muzeum!
Weekendowy maraton oprowadzań

  • Wejdź w Muzeum!

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na weekendowy maraton oprowadzań po wystawie „W sercu kraju”.

Wydarzenie jest podsumowaniem kilkumiesięcznej współpracy Muzeum z grupą wolontariuszy i wolontariuszek, którzy zdecydowali się podjąć trudnego wyzwania i wcielić się w rolę mediatorów między Muzeum a publicznością. Zaangażowało się w animację wystawy kolekcji, przybliżając widzom język sztuki współczesnej.Owocem ich indywiduanej pracy nad muzealną kolekcją jest m.in. seria autorskich oprowadzań tematycznych.

Sobota

12-13

Hanna Dyrcz: Wyemancypowane/i

Tematem oprowadzania będzie emancypacja jako synonim nowoczesności i czynnik nadający kierunek sztuce współczesnej. Na przykładzie prac z kolekcji MSN przyjrzymy się peryferiom sztuki (geograficznym, tematycznym, społecznym), które w ciągu ostatnich 50 lat zyskały - lub wciąż zyskują - podmiotowość i prawo wypowiedzi.

14-15

Basia Paczkowska: Po prostu

Basia Paczkowska zaprasza na oprowadzanie, podczas którego pokaże „po prostu” dzieła. Najciekawsze, najważniejsze, najtrudniejsze.

16-17

Karolina Żyniewicz: Piękna sztuka o brzydkim świecie. Warsztat dla dorosłych

Powszechnie wiadomo, że odbiór i ocena sztuki jest sprawą indywidualną, a ilość interpretacji rzadko bywa ograniczona. Jednak nieustannie w Muzeum konfrontujemy się z lękiem publiczności przed wypowiadaniem się na temat sztuki współczesnej. Słyszymy: ,,Ja się nie znam. Nie mnie to oceniać”. W tę sobotę Karolina Żyniewicz oprowadzi widzów swoim ulubionym „brzydkim szlakiem” i w czasie ćwiczeń warsztatowych sprawdzi odwagę widzów w byciu aktywnym odbiorcą sztuki współczesnej.

Niedziela

12-13

Katarzyna Mieleszko: Język i komunikacja

Przewodniczka skupi się przede wszystkim na omówieniu prac związanych z artystycznymi operacjami na słowie. Prześledzone zostaną obecne w dziełach zarówno gry językowe w wymiarze poetyckim, jak i przekaz symboliczny oraz medialny, kształtujący nasze wyobrażenia o świecie.

14-15

Arletta Wojtala: Po 1989

Podczas oprowadzania opowie o wybranych pracach z kolekcji Muzeum w kontekście historii tej instytucji, wzrostu zainteresowania historii sztuki peryferiami po 1989 roku oraz pozycji polskich artystów na globalnym rynku sztuki.

16-17

Hanna Dyrcz: Surrealizm wiecznie żywy

Podczas oprowadzania wybrane prace z kolekcji Muzeum przedstawione zostaną w kontekście teorii oraz estetyki nurtu surrealizmu. Analizując aktualne sposoby ich wykorzystania i reinterpretacji, spróbujemy odszukać paralele, łączące współczesnych twórców z praktyką artystyczną pierwszych surrealistów oraz ich kontynuatorów.
Surrealizm to jeden z najbardziej wpływowych nurtów XX-wiecznej awangardy, którego oddziaływanie nie ogranicza się do sztuk plastycznych, literatury, filmu – wiele zawdzięcza mu także sztuka użytkowa, moda czy reklama.

Hanna Dyrcz

Studentka II roku grafiki na warszawskiej ASP. Początkujący grafik, łączy praktykę artystyczną z wiedzą teoretyczną z zakresu intertekstualnie pojętej kultury.

Katarzyna Mieleszko

Absolwentka filologii polskiej UwB, od października studentka V roku historii sztuki UW. Interesuje się literaturą i sztukami wizualnymi, ostatnio także tkaniną unikatową i eksperymentalną.

Barbara Paczkowska

Absolwentka Kulturoznawstwa Europy Środkowo-Wschodniej, studentka kulturoznawstwa i Animacji Kultury. Zainteresowana historią sztuki, szczególnie polską sztuką współczesną, często chodzi do teatru, gotuje na Garach Barbary i jest członkiem Manukultury.

Arletta Wojtala

Z wykształcenia historyk sztuki i projektant, zawodowo związana z branżą reklamową.

Karolina Żyniewicz

Absolwentka Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, aktywna twórczo w zakresie działań z przestrzenią oraz szeroko pojętego experymentu wizualnego. Jedną ze sfer jej twórczości jest animacja kulturalna, często współpracuje z różnymi instytucjami (np. MOCAK w Krakowie, Cricoteka).

Zobacz także: