Wejdź w Muzeum!
Jak opowiedzieć siebie?

  • Wejdź w Muzeum!
  • Wejdź w Muzeum!

9. edycja programu dla młodzieży Wejdź w Muzeum odbywa się pod hasłem: „Jak opowiedzieć siebie?”.

Spotkajmy się i porozmawiajmy. Dużo ciekawej i niełatwej sztuki tylko czeka na Wasze komentarze i wspólne przemyślenia. Sprawdzimy, czy macie podobne do artystek doświadczenia i odczucia wobec świata. A może zupełnie inne? Wspólnie opowiemy siebie i zobaczymy, jak robią to artystki.

Spotkania z cyklu „Jak opowiedzieć siebie” towarzyszą wystawie „Farba znaczy krew. Kobieta, afekt i pragnienie we współczesnym malarstwie”. Wystawa o kobiecym doświadczeniu będzie polem do uważnego przyglądania się z różnych perspektyw sytuacjom życiowo intensywnym, pełnym emocji, cielesności, bycia oglądanym i bycia blisko z innymi.

Warsztaty są dla wszystkich uczniów i uczennic szkół średnich, którzy i które chcą pogadać o tym, kiedy płeć jest silnie powiązana ze sposobami mówienia o sobie lub o innych. Grzebiąc w gromadzonych na wystawie pracach, we własnych historiach i codzienności sprawdzimy co, kto, jak, dlaczego i o kim mówi oraz czego nie mówi nigdy.

Efektem wspólnej pracy będzie eksperymentalna, artystyczna publikacja, którą wypełnimy tekstami i ilustracjami.
 

Formularz zgłoszeniowy został ukryty.

18.06 SCROLLUJĄC RZECZYWISTOŚĆ

WARSZTATY CHOREOGRAFICZNE
Prowadzenie: Mary Szydłowska

Przed naszymi oczami przesuwają się obrazy i treści. Przyzwyczailiśmy się do ich płynnego ruchu w górę lub w dół, do gładkiego przesuwania w prawo i w lewo. Twarze znajomych, nieznajomych, ciała w pozach i w ruchu, pejzaże śmieci i pustyni, małe zwierzątka, podwodne ssaki, tęczowa Matka Boska i powiewające flagi: scrollują się codziennie po naszych oczach.

Co by było, gdyby odwrócić tą sytuację? Co by było, gdyby to nasze oczy zaczęły scrollować rzeczywistość? Warsztaty choreograficzne będą poszukiwaniem ruchu zmysłu wzroku, korzystając z różnych strategii na jego użycie oraz z wiedzy o anatomicznej budowie oka. Poprzez doświadczenia indywidualne i grupowe sprawdzimy, czy wzrok może posłużyć do czegoś innego niż patrzenie, a także jak wpływa na naszą obecność i to jak jesteśmy postrzegani przez innych.


19.06 OBRAZ I PŁEĆ: CO SIĘ DZIEJE Z KOBIECYM CIAŁEM?

WARSZTATY PATRZENIA NA OBRAZY
Prowadzenie: Katarzyna Witt

Czy istnieją zasady i kody pokazywania kobiecego ciała? Jaką rolę odgrywają otaczające nas obrazy w wytwarzaniu płci i tożsamości? Co to znaczy, że wizerunki kobiet są konstruowane i na czym polega kontrola nad ich wytwarzaniem? Na warsztatach porozmawiamy o schematach, ograniczeniach i oczekiwaniach oraz o społecznie funkcjonujących zakazach wobec ciała i wyrażania siebie.

25.06 OBRAZ I SŁOWO: JAK OPOWIEDZIEĆ SIEBIE?

WARSZTATY MYŚLENIA OBRAZAMI
Prowadzenie: Katarzyna Witt

Trzecie spotkanie z cyklu będzie ponownym zagłębieniem się w obrazy – fizyczne, namalowane, obecne w Muzeum. Wypróbujemy metody myślenia wizualnego, generując duża liczbę nowych pytań. Spróbujemy poprzez obrazy dotrzeć do własnych opowieści i własnych przekazów, z których być może nawet nie do końca zdajemy sobie sprawy. Spróbujemy swoich sił w krótkich i eksperymentalnych formach pisania. Nie potrzeba ani wielkiego talentu, ani ogromnej wiedzy, wystarczy jedynie ciekawość i gotowość na grzebanie w emocjach!

26.06 CIAŁO-ELEMENTY

WARSZTATY KOLAŻU Z HEKLA STUDIO
Prowadzenie: Monika Proniewska i Paulina Ufnal

Jak opowiedzieć siebie przez medium kolażu? Punktem wyjścia do kolażowych ilustracji będą warsztaty z ciałem oraz rozmowy na wystawie „Farba znaczy krew”. Słowa, skojarzenia i gesty będziemy przekształcać w prace wizualne.

Budulcem do ilustracji będą stare fotografie, vintage widokówki, książki i kolorowe magazyny. Z czym się utożsamimy? Co postanowimy zdekonstruować? Jakie estetyki będą nam bliskie, a które odrzucimy na wstępie? Jak odnaleźć siebie w stosie obrazów i wizerunków z różnych rejestrów?

W trakcie warsztatów będzie również mowa o postprodukcji i wykorzystaniu analogowych wycinanek w projektowaniu graficznym oraz ilustracji prasowej. Zapewniamy wszystkie materiały i narzędzia do pracy.

Hekla Studio to dwie graficzki – Paulina Ufnal i Monika Proniewska. Studio zajmuje się projektowaniem graficznym oraz ilustracją. Prace Hekli były publikowane między innymi w magazynach „KukBuk”, „Zwykłe Życie”, „g’rls ROOM”, „Non/fiction – nieregularnik reporter-ski”. W pracy projektowej Hekla Studio wykorzystuje różnorodne techniki plastyczne z wy-korzystaniem papieru: kolaż, odręcznie rysowane wzory, malowane gradientowe kształty. Prywatnie fascynatki wulkanów, roślinności i japońskich książek.

https://www.behance.net/heklastudio
fb: https://www.facebook.com/heklastudio/
ig: https://www.instagram.com/heklastudio

27.06 FINAŁ: NADANIE TREŚCIOM CIAŁA

WARSZTATY Z PRODUKCJI ZINA
Prowadzenie: Katarzyna Witt i Marta Przybył

Ostatnie, podsumowujące cykl spotkanie poświęcimy pracy nad połączeniem tekstów i obrazów, które wyszły spod naszych rąk i głów. W ekspresowej formule poszukamy sposobów, by artystyczne i eksperymentalne treści nabrały ciała - zmaterializowały się na papierze, stając się całością!
 

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie„Farba znaczy krew. Kobieta, afekt i pragnienie we współczesnym malarstwie” MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
15:00 Oprowadzanie Popołudnie w Muzeumz wystawą „Farba znaczy krew. Kobieta, afekt i pragnienie we współczesnym malarstwie” MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
18:00 Oprowadzanie Feminizm, ale jaki?Punkty widzenia MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
12:30 Oprowadzanie Dojrzali Wspanializapraszają na wspólne oglądanie wystaw MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
18:00 Oprowadzanie Piątkowe wieczory z wystawą„Farba znaczy krew. Kobieta, afekt i pragnienie we współczesnym malarstwie” MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskimpo wystawie "Farba znaczy krew. Kobieta, afekt i pragnienie we współczesnym malarstwie” MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
16:00 Oprowadzanie Agata Bogacka oprowadza po wystawie„Farba znaczy krew. Kobieta, afekt i pragnienie we współczesnym malarstwie” MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
18:00 Oprowadzanie Oprowadzania w horyzoncie pytań filozoficznychpo wystawie „Farba znaczy krew” MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
14:00 Oprowadzanie Niedzielny spacer po wystawie„Farba znaczy krew. Kobieta, afekt i pragnienie we współczesnym malarstwie”. MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa