Wejdź w Muzeum! – Dziewczyny Mają Głos
8. edycja programu dla osób w wieku 16-19 lat

  • Wejdź w Muzeum! – Dziewczyny Mają Głos

    fot. Kuba Mozolewski

8. edycja WEJDŹ W MUZEUM! odbywa się pod hasłem „Dziewczyny mają głos”.

Kiedy zapraszamy do Muzeum młodzież, zazwyczaj przeważającą część uczestników działań stanowią dziewczyny. Czasem jednak trudno jest im zabrać głos w dyskusji. Doświadczenie nauki w polskiej szkole i i funkcjonowania w realiach pełnego nierówności życia społecznego sprawia, sprawia, że nie czują się wystarczająco pewnie – ze sobą, swoim zdaniem i wiedzą.

Same jesteśmy dziewczynami w Muzeum. Na co dzień pracujemy nad tym, by stało się ono bezpieczną przestrzenią do pogłębiania wiedzy, dzielenia się własnymi doświadczeniami i zabierania głosu bez obaw przed ocenianiem.

Dlatego przy okazji wystawy „Niepodległe. Kobiety a dyskurs narodowy” zapraszamy dziewczyny do wzięcia udziału w szczególnej edycji Wejdź w Muzeum. Odbędzie się pod hasłem „Dziewczyny mają głos”. W czasie spotkań dyskutować będziemy na ważne dla was tematy. Wychodząc od prezentowanych na wystawie prac, przyjrzymy się między innymi, jakie role przypisują kobiecie sztuka, polityka, historia, ale też podręczniki szkolne czy popkultura. Zastanowimy się wspólnie, dlaczego nasza rola i nasz głos w dalszym ciągu bywają marginalizowane. Następnie wspólnie wymyślimy, co możemy z tym zrobić – jak krytycznie analizować otaczającą nas rzeczywistość, wspólnie działać oraz jak wzmocnić swoją siłę i sprawczość. Razem postaramy się zdefiniować, co powinno się składać na naszą własną niepodległość.

Spotkania poprowadzi Agata Grabowska – studentka Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną. Uczestniczka 1. edycji programu dla nastolatków Wejdź w Muzeum, od tamtej pory związana z Muzeum jako przewodniczka. Uczestniczka działań mających na celu powołanie stanowiska specjalistki ds. równouprawnienia na ASP.

Spotkania odbywać się będą raz w tygodniu, w czwartki, w godzinach 18:00-20:00.

Szczegóły w zakładce program.

Formularz zgłoszeniowy został ukryty.

22/11/2018
Zapomniane bohaterki

Przyjrzymy się nieobecności kobiet w podręcznikach historii i mechanizmowi, który sprawia, że kobiety znikają z pamięci zbiorowej, nawet jeśli były aktywnymi uczestniczkami wielkich wydarzeń. Spróbujemy zastanowić się, jak możemy temu przeciwdziałać i jak odkrywać te bohaterki na nowo. Dowiemy się też, czym jest herstoria.

29/11/2018
Światowe siostrzeństwo

Zastanowimy się nad uniwersalnością feminizmu i tym, w jaki sposób może (i często jest) on wykluczający dla kobiet, które nie mają białego koloru skóry i nie należą do określonych klas społecznych. Poznamy nieeuropejskie ruchy feministyczne z ich głównymi postulatami. Następnie porozmawiamy o tym, jak możemy działać w imię solidarności z nimi tu i teraz.

06/12/2018
Międzygatunkowa solidarność

Poszukamy związków między systemową przemocą względem kobiet a naszym wpływem na naturę. Czy sposób prowadzenia testów na zwierzętach, jedzenie mięsa i noszenie skórzanych butów wiąże się z podtrzymywaniem męskiej dominacji? Zastanowimy się, w jaki sposób zrównoważone wykorzystywanie surowców i szacunek wobec innych gatunków zwierząt wzmacnia pozycję kobiet w społeczeństwie.

13/12/2018
Współczesne siłaczki

Przyjrzymy się wzmożonej aktywności politycznej dziewczyn - co sprawiło, że zaczęły się angażować i zabierać głos w ważnych dla nich kwestiach? Jak tworzą się masowe ruchy, takie jak czarny protest czy akcja #metoo? Jak możemy działać na mniejszą skalę i zmieniać sytuację w szkole, wśród rodziny i znajomych?

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
14:00 Oprowadzanie Edwin Bendyk oprowadza po wystawie „Niepodległe” MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
14:00 Warsztaty Sto flag na stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobietywarsztaty MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Niepodległe” MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
18:30 Wykład Róża w panteonieTrzy scenariusze dla Róży Luksemburg MUZEUM nad Wisłą, Bistro Powidoki
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Niepodległe”Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
12:00 Performans „Opowieść środkowego palca”performans Martyny Miller Plac Zamkowy
Plac Zamkowy, Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie „NIepodległe” MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
14:00 Oprowadzanie Monika Płatek oprowadza po wystawie „Niepodległe” MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
19:00 Spotkanie "Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich”Premiera książki Anny Kowalczyk MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa