Warsztaty z Justyną Sobolewską
Krytycy i krytycy

• Warsztaty z Justyną Sobolewską

fot. Bartosz Stawiarski

Muzeum zaprasza na kolejne warsztaty z pisania o sztuce. 11 i 12 maja zajęcia poprowadzi Justyna Sobolewska.

Podczas warsztatów będziemy pisać i rozmawiać o najnowszej powieści Michela Houellebecqa „Mapa i terytorium”. Warto sięgnąć po jego poprzednie książki, w których odnosił się do świata sztuki ( m.in.: „Cząstki elementarne” ewentualnie „H.P. Lovecraft - przeciw życiu przeciw światu”).

Uczestniczki i uczestnicy są proszeni o napisanie mini - eseju na temat „Portret artysty według Houellebecqa. Karykatura czy pochwała sztuki współczesnej?” do 6 000 znaków, który mógłby się znaleźć w ambitnym piśmie kulturalnym takim jak „Dwutygodnik.com”. Tekst powinien odpowiadać też na pytanie, jak Houellebecq diagnozuje współczesność. Autorka i autor musi postawić tezę i ją przekonująco uargumentować. W eseju nadrzędną wartością jest konsekwencja wywodu, własne poglądy, zaangażowanie, interpretacja. Opis, przytoczenie, cytat są dopuszczalne, ale drugorzędne.

Wszyscy zostaną poproszeni o napisanie z dnia na dzień czegoś, co wiąże się z książką, i co będziemy czytać w czasie sobotnich zajęć. Temat niech pozostanie na razie tajemnicą, jak w powieści kryminalnej - czytelnicy powinni zostać zaskoczeni na samym końcu.

Termin oddawania tekstów upływa 1 maja, prosimy o przyniesienie swoich wydrukowanych tekstów w dwóch egzemplarzach, zatytułowanych i koniecznie podpisanych na tytułowej stronie.

Justyna Sobolewska (ur. 1972) jest krytyczką literacką, dziennikarką tygodnika „Polityka”. Wcześniej pracowała w „Przekroju” i „Dzienniku”. Zasiada w jury Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej „Angelus”, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” i Szczecińskiej Nagrody dla Autorki „Gryfia”.

Inne wydarzenia z tego cyklu: