Warsztaty projektowania miasta
Grupa 13-16 lat

• Zdjęcie. Na podłodze rozłożona jest mapka z siecią miejskich ulic. Dzieci siedzą dookoła i ustawiają na mapce budynki.

Fot. Paulina Tota-Stawarczyk

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza młodzież w wieku 13-16 lat na Warsztaty projektowania miasta! Wydarzenie odbędzie się w ramach 14. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE „Walka o ulice”.

Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki będą rozmawiać o tym, czym jest miasto i jak powstawało na przestrzeni wieków, a jak wygląda współcześnie. Dowiedzą się również czym są podstawowe elementy współczesnej przestrzeni miejskiej: które są konieczne, a które opcjonalne, jakie wsytępują zależności we współczesnym mieście (dziedzictwo, nowe idee, ludzie i ich możliwości).

Dzieci poznają rolę decyzji i przypadkowych oraz losowcy działań, które kształtują strefy funkcjonalne. Przetestują, jak to działa podczas planowania miasta.
Pierwsza część warsztatu to spacer po mieście i analiza jego struktury. Będziemy szukać relacji w mieście: stare vs. nowe, publiczne vs. prywatne, zła vs. dobra jakość, życie miejskie vs. puste strefy. W drugiej części spotkania – bazując na materiale fotograficznym i szkicach stworzonych podczas spaceru, stworzymy kolaż z pomysłami: „jakie jest" i „jak powinno wyglądać miasto".

Warsztaty poprowadzą:

Martyna Bednarz – architektka, doktorantka na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Zajmuje się społecznymi i dostępnościowymi aspektami przestrzeni oraz projektowaniem środowiska życia bez barier. Od lat prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży z zakresu edukacji przestrzennej. Specjalistka w zakresie audytów dostępności architektonicznej: konsultacji, oceny projektów architektonicznych. Przeprowadzała audyty i przygotowywała raporty dla Urzędu m.st. Warszawy i Urzędu m.sta Wrocławia. Trenerka, prowadząca szkolenia z zakresu projektowania uniwersalnego m.in. dla m.st. Warszawy, Mazowieckiego Instytutu Kultury, Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Paulina Tota-Stawarczyk – doktorka inżynierka architektka, autorka ponad 20 publikacji naukowych (wydawnictwa polskie i zagraniczne), uczestniczka licznych międzynarodowych warsztatów projektowych oraz międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz dostosowania miejskich przestrzeni publicznych do potrzeb wszystkich użytkowników/czek, również osób z niepełnosprawnością: Od 2015 współpracuje z Fundacją Machina Zmian, tworząc projekty i wytyczne dla plaż dostępnych dla wszystkich. Od 2016 roku na stałe związana z Fundacją Polska Bez Barier: konsultuje rozwiązania, tworzy wytyczne dostępności dla przestrzeni miejskich i budynków. Współautorka opracowania pt. „Standardy dostępności dla m.st. Warszawy”, autorka dokumentów: „Wrocławskie standardy dostępności” i „Wrocławskie standardy dostępności. Przestrzenie osiedlowe”. Fanka miasta i kotów.

Wstęp wolny.

Działanie finansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu „Warszawa ma Standardy”.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

14:00 Oprowadzanie ЕКСКУРСІЯ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮOprowadzanie w jęz. ukraińskim MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Walka o ulice"WARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
18:00 Wykład Miasto 15 minut – wykład Carlosa Moreno WARSZAWA W BUDOWIE 14 Muzeum Warszawskiej Pragi
Targowa 50/52, Warszawa
17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Walka o ulice"WARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
18:00 Debata Jak zakończyć walkę o ulice? O projektowaniu uniwersalnym miastaWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
18:00 Spacer Spacer po obrzeżach cywilizacji: Michał MatejkoWARSZAWA W BUDOWIE 14 Pracownia Michała Matejko
Lelechowska 5, Warszawa
12:00 Spacer Czucie miasta: sensoryka. Spacer samorzeczniczyWARSZAWA W BUDOWIE 14 Rotunda PKO, Marszałkowska 100/102
Marszałkowska 100/102, Warszawa
14:00 Spacer Twarda – warszawski palimpset ulicznyWARSZAWA W BUDOWIE 14 Miejsce zbiórki