Warsztaty dla szkół i przedszkoli
do wystawy „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko”

• Obraz. Na żółtym tle małpa z ostrymi zębami, wokół której namalowane są róże.

Zabierz swoich uczniów i uczennice w świat niesamowitych stworzeń i surrealistycznej wyobraźni, na wystawie jednej z najsławniejszych ukraińskich artystek - Marii Prymaczenko. Sprowadzone z Ukrainy obrazy będzie można zobaczyć w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (Muzeum nad Wisłą) od 5 kwietnia do 30 czerwca 2024. Dla grup szkolnych i przedszkolnych przygotowano program kreatywnych warsztatów dostosowanych do grup wiekowych.

Marija Prymaczenko (1909-1997) to jedna z najsławniejszych ukraińskich artystek. Zajmowała się malarstwem, haftem i ceramiką, ilustrowała książki dla dzieci. Większość swojego życia spędziła w rodzinnej wsi na Polesiu w Ukrainie, ale jej prace odwiedzały w tym czasie największe europejskie miasta w tym m.in. Paryż, Kijów, Pragę, Sofię czy Warszawę. Na wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zobaczymy 89 gwaszy na papierze z lat 1982-1994, które przyjadą do Polski z Muzeum Narodowego we Lwowie.

Stworzony przez malarkę świat, pełen barw, baśniowych postaci, kwitnących roślin i soczystych owoców, stanowi alternatywę dla trudnej rzeczywistości, w której przyszło jej żyć. Jednocześnie, alegorie ukryte w malarskich kompozycjach i rozbudowanych tytułach prac, są wyraźnym komentarzem do stanu ludzkiej kondycji. Prymaczenko bezpośrednio wyrażała sprzeciw wobec wojny i wierzyła, że dobro ostatecznie zwycięża.

Wystawa stanowi doskonałą okazję do zastanowienia się nad tym, czy sztuka może zmieniać świat. Proponowane podczas warsztatów działania promują rozwój wyobraźni oraz wzmacniają wrażliwość na otaczającą nas rzeczywistość, przyrodę i drugiego człowieka. Warsztaty pomagają dzieciom i młodzieży w poszerzaniu wiedzy historycznej oraz w rozumieniu aktualnych kontekstów. Podczas zajęć zachęca się uczestników i uczestniczki do własnych obserwacji, wyrażania swojego zdania i krytycznego myślenia.

Tematy warsztatów z podziałem na grupy wiekowe:

Przedszkola

W ogrodzie

Wybierz się z przedszkolakami na spacer po ogrodzie z obrazów Marii Prymaczenko. To miejsce pełne niespodzianek: kolorowych kwiatów, najróżniejszych stworzeń i opowieści o życiu wśród natury. Naszym przewodnikiem będzie tytułowy Tygrys, który przeprowadzi nas przez mokradła Polesia, sady soczystych owoców i fantastyczny świat jego baśniowych przyjaciół. Sprawdzimy kto ukrywa się wśród róż, a komu rzepa wyrosła na brodzie? Jak rusza się słonecznik? Na kogo czekają bukiety kwiatów? Po poznaniu różnych zakątków ogrodu stworzymy własne roślinne kompozycje, które mogłyby dołączyć do tego świata.

Szkoły podstawowe | klasy 1-3

Co kryje się pod maską?

Na obrazach Marii Prymaczenko często pojawiają się przedziwne stworzenia. Podczas warsztatów przyjrzymy się pełnemu alegorii i metafor bestiarium stworzonemu przez artystkę. Zastanowimy się jakie cechy mają zwierzęta i postaci przedstawione na obrazach, w jaki sposób zostały pokazane i co mogą oznaczać. Sprawdzimy które stworzenie jest najmilsze i nadaje się na strażnika pokoju, a które lubi gryźć. Ile trzeba mieć głów, żeby dobrze słyszeć? A ile nóg, żeby szybko biegać? Czym różni się Śmiechun od Ziewaka?

Na koniec warsztatów, bawiąc się kolorem i formą, stworzymy własne zwierzęce portrety w postaci masek inspirowanych światem stworzeń Marii Prymaczenko.

Szkoły podstawowe | Klasy 4-8

Odległe wizyty

Obrazy Marii Prymaczenko zakorzenione są w krajobrazie i tradycji Polesia. Można na nich znaleźć sceny z pracy na wsi, lokalne bagienne zwierzęta czy kwiaty zasadzone przed domem przez matkę artystki. Ten wiejski krajobraz odwiedzają jednak fantastyczne stworzenia z różnych odległych światów. Świat realny przenika się tu z baśniowym, a sielanka natury z trudnymi realiami, w których przyszło żyć artystce.

Podczas warsztatów zastanowimy się jak namalowane przez Prymaczenko postaci mogłyby się odnaleźć w naszej rzeczywistości. Czy we współczesnym mieście jest miejsce na naturę, na sztukę ludową? Czy pozwalamy sobie na baśń i legendę? Szukając odpowiedzi na te pytania, stworzymy kolaże, na których przenikać się będzie świat rzeczywisty i magiczny.

Szkoły ponadpodstawowe

Wiadomości z kraju i ze świata

Życie Marii Prymaczenko naznaczone było przez trudne doświadczenia historyczne: artystka przeżyła wielki głód, drugą wojnę światową i katastrofę nuklearną w Czarnobylu. Jej kolorowe, baśniowe i pozornie lekkie kompozycje malarskie wypływają z osobistych doświadczeń, uważnych obserwacji człowieka oraz otaczającej go natury. Podczas warsztatów skupimy się na kontekście społeczno-politycznym w jakim tworzyła artystka i w jakim aktualnie wystawa jest prezentowana. Podążając za narracją tytułów, zastanowimy się czy baśniowe postaci mogą opowiadać o naszych aktualnych wydarzeniach. Czy treści z obrazów są dla nas ciągle czytelne i aktualne?