Warszawiacy oprowadzają
Po wystawie „Spór o odbudowę" oprowadza Maria Sołtys
Podczas sobotniego spaceru po wystawie „Spór o odbudowę” architektka Maria Sołtys - reprezentująca Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich - opowie o planach urbanistycznych, które są pierwszym etapem przygotowania inwestycji miejskich.
Należą one do zewnętrznych uwarunkowań dla projektów inżynieryjnych i architektonicznych, gdyż określają kierunki i regulują zasady rozwoju przestrzennego miasta, a w przypadku zniszczenia wojną - jego odbudowy.
Zaledwie 30 lat dzieli plany odbudowy m.st. Warszawy ze zniszczeń po II wojnie światowej od pierwszego zadania planistycznego powierzonego przez Zarząd Miasta pod okupacją niemiecką w 1916 roku Kołu Architektów przy Stowarzyszeniu Techników. Pracę tę poprzedziło doświadczenie przy sporządzaniu planu odbudowy dla zburzonego u progu Wielkiej Wojny w sierpniu 1914 roku Kalisza. Studia wstępne i szkic planu regulacyjnego m.st. Warszawy wykonany został według zasad, które merytorycznie do dziś obowiązują w planowaniu przestrzennym.
Pierwszym krokiem było i jest rozpoznanie stanu istniejącego – 100 lat temu miasta zdewastowanego polityką zaborcy oraz zniszczeniami wojennymi i polityką kontrybucyjną okupanta. Patrząc z perspektywy planistycznej – spór o odbudowę w Warszawie rozpoczęto w 1916 roku.