Warszawa dla początkujących i zaawansowanych
Konwersacje jako działania wspierające migrantów w nauce języka polskiego

• Na żółtym tle niebieski kształt granic Warszawy. W nim portrety dwóch osób - seniorki i migrantki

Zapraszamy na inspirującą rozmowę o rozmawianiu w przestrzeni wystawy poprzedzającej charytatywną aukcję sztuki Refugees Welcome.

Rozmowa dotyczy prowadzonego od 2020 roku przez Polskie Forum Migracyjne i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” projektu łączącego warszawskie seniorki i seniorów w konwersacyjne pary z mieszkającymi w Warszawie osobami z doświadczeniem migracyjnym. Uczestnicy projektu opowiedzą o swoich motywacjach, zaskoczeniach, trudnościach i momentach satysfakcji. Zapraszamy wszystkich do rozmowy na temat doświadczeń bycia migrantką/migrantem nieznającym dobrze języka nowego kraju zamieszkania. My, Polacy, też to znamy. Idea tej formy pomagania innym jest bardzo prosta: rozmawianie przez komunikator internetowy albo na żywo przez co najmniej godzinę w tygodniu z kimś, kto mieszka w Warszawie od niedawna i dopiero uczy się języka polskiego. Właściwie każdy z nas umiałby to robić!

Można również angażować się bardziej, np inicjować spotkania całej grupy konwersacyjnej na spacerach czy wspólnym gotowaniu – pomysłów jest mnóstwo!

Polskie Forum Migracyjne będzie kontynuowało tę formę wolontariatu zapraszając do projektu nie tylko seniorów. O szczegółach na spotkaniu opowie koordynatorka projektu Katarzyna Sawko.

Projekt konwersacji seniorów i migrantów prowadzony jest również w skali ogólnopolskiej pod nazwą: „Polska dla początkujących i zaawansowanych”.

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

17:00 Oprowadzanie Środowe oprowadzanie po wystawieRefugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców MUZEUM nad Wisłą
19:00 Spotkanie SŁOWO U KRAЇNI | СЛОВА УКРАЇНІ MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Guided tour in EnglishOprowadzanie po angielsku MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie ODWOŁANE: Dorota Jarecka oprowadza po wystawieRefugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Niedzielne oprowadzanie po wystawieRefugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców MUZEUM nad Wisłą
19:00 Spotkanie All Refugees WelcomeJak wygląda praca Fundacji Ocalenie MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Cezary Wierzbicki, twórca „adresu prywatnego”oprowadza po wystawie „Refugees Welcome” MUZEUM nad Wisłą