Uzbrojeni i niebezpieczni
pokaz filmowy Mykoły Ridnyja

• Uzbrojeni i niebezpieczni

Still z serii filmowej "Uzbrojeni i niebezpieczni", 2017–2018, seria video1–4, 35'. Dzięki uprzejmości artysty.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza do Muzeum nad Wisłą na program filmowy, który zaprezentuje artysta Mykoła Ridnyj.

„Uzbrojeni i niebezpieczni” to program filmowy i platforma internetowa stworzona przez Mykołę Ridnyja. Artysta przybliża problem militaryzacji społeczeństwa ukraińskiego, a zwłaszcza stosunku ukraińskiej młodzieży do broni i przemocy.

Ukraina zmaga się z interwencją obcych sił wojskowych na wschodzie kraju, a jednocześnie doświadcza wewnętrznych turbulencji, wywołanych działalnością ruchów skrajnie prawicowych. Notuje się coraz więcej przypadków przemocy motywowanej wrogością o podłożu narodowościowym, rasowym, seksualnym czy religijnym, uderzającym głównie w społeczność romską, osoby LGBTQ+ oraz artystów i aktywistów o poglądach lewicowo-liberalnych.

Prezentacja filmów jest częścią programu publicznego wokół wystawy „Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku”.

Mykoła Ridnyj

ukraiński artysta, twórca filmów wideo, a także kurator, absolwent Państwowej Akademii Sztuki i Designu w Charkowie, współtwórca grupy artystycznej SOSka. Ridnyj koncentruje się na poszukiwaniu punktów wspólnych oraz rozbieżności pomiędzy indywidualnym doświadczeniem procesów politycznych a zbiorowym konstruowaniem historii.