Ukraińskie instytucje kultury w czasie wojny. Doświadczenie Dnipra
Wykład Iryny Polikarczuk
Zapraszamy do Solidarnego Domu Kultury „Słonecznik” w Muzeum na Pańskiej na wykład Iryny Polikarczuk – współkuratorki i koordynatorki ukraińskiej części projektu Secondary Archive, założonego przez Fundację im. Katarzyny Kozyry (Warszawa).
24 lutego 2022 roku życie Ukraińców podzieliło się na PRZED i PO. Od tego czasu doszło do tysięcy tragedii, a wojna trwa do dziś. Mimo wszystko nauczyliśmy się nie tylko przetrwać i walczyć o wolność, ale także żyć dalej i dokonywać zmian społecznych. Ponad rok temu wszystkie ukraińskie instytucje kultury zostały zmuszone do odwołania swoich programów. Ktoś się przeniósł lub zamknął, a inni zaczęli dostosowywać się do nowych warunków. Porozmawiamy o tym na wykładzie 27 kwietnia, skupiając się głównie na doświadczeniach instytucji w Dniprze (przemysłowego miasta graniczącego z linią frontu).
Iryna Polikarczuk – dyrektorka i kuratorka programu publicznego Galerii Artsvit (Dniepr, Ukraina); współzałożyciel Dnipro Centrum Kultury Współczesnej; nauczycielka historii kultury nowożytnej w Dniepropietrowskim Kolegium Sztuki i Kultury. Tworzy program publiczny Galerii Artsvit (wystawy, programy edukacyjne, badania, rezydencje, publikacje), nawiązuje partnerstwa (krajowe i międzynarodowe), koordynuje pracę zespołu, zarządza projektami. Jest współkuratorką i koordynatorką ukraińskiej części projektu Secondary Archive, założonego przez Fundację im. Katarzyny Kozyry (Warszawa).
Obecnie jest rezydentką Galerii Labirynt w Lublinie. Podczas rezydencji Iryna chce dowiedzieć się więcej i przejąć doświadczenie Galerii Labirynt w pracy z dziećmi i jej inkluzywnym podejściu do publiczności. Podzieli się także informacjami o ukraińskim społeczeństwie kreatywnym i opowie o doświadczeniach ukraińskich instytucji kultury w czasie trwającej wojny.
Zdjęcie: Olia Vasylets. Wystawa „Warstwa ochronna” Kostiantyna Zorkina