Tylko dla dorosłych. Oprowadzanie w gniewie
po wystawie „MIRIAM CAHN: JA, ISTOTA LUDZKA”

• Tylko dla dorosłych. Oprowadzanie w gniewie

fot. Kuba Mozolewski
  • Tylko dla dorosłych. Oprowadzanie w gniewie

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wspólne oglądanie wystawy. Spotkania zaczynają się w każdy czwartek o godzinie 16:00.

W swojej książce „Writing in Rage” („Pisząc w gniewie”, 2018) Miriam Cahn zamieszcza kopie wielu listów i maili wymienianych z instytucjami kultury, reprezentującymi ją galeriami, muzeami, przyjaciółmi i członkami rodziny od czasów młodości. Pozbawioną znaków przestankowych „białą prozą” opisuje myśli i uczucia związane z przeżywaniem trudnych sytuacji i deklaruje: „chciałam zostać artystką być jak Picasso Much Goya Michał Anioł (...) być artystką zupełnie wolną żyć jak mężczyzna ale nie być mężczyzną” [pisownia oryginalna].

Tytułowy gniew związany jest z doświadczaniem przez artystkę i inne kobiety dyskryminacji i przemocy, jej głębokim współczuciem dla słabszych i wykluczonych. Artystka pisze o momencie w którym poczuła, że sama bezwarunkowo żąda traktowania „jak istota ludzka”.

Książka jest wspaniałym dopełnieniem wystawy. Pozwala poznać świat Miriam, świat, którego integralną częścią są pokazane na wystawie prace artystyczne.

Oprowadzanie, które poprowadzi organizatorka spotkań „Tylko dla dorosłych”, opiekunka publiczności i przewodniczka, Jolanta Woch, ma charakter międzypokoleniowy i dyskusyjny. Każdy może swobodnie wypowiedzieć się na temat oglądanej sztuki i wzbudzanych przez nią emocji. Nie obowiązują zapisy. Udział w cenie biletu (2-5 zł).

Wystawa Miriam Cahn trwa do najbliższej niedzieli. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza również na pozostałe oprowadzania:

• Każdy wtorek 18:00 Oprowadzanie w języku polskim
  • Każda środa 15:00 Popołudnie w Muzeum – oprowadzanie w języku polskim
  • Każdy czwartek 16:00 Tylko dla dorosłych. Wspólne oglądanie wystaw
  • Każdy piątek 12:30 Gdy sztuki piękne nie zawsze są piękne. Popołudniowe oprowadzania.
  • Każdy piątek 18:00 Wieczorne oprowadzania w języku polskim
  • Każda sobota 14:00 Oprowadzanie w języku angielskim / GUIDED TOUR IN ENGLISH
  • Soboty: 14 grudnia, 11 stycznia, 8 lutego, 29 lutego 18:00 Oprowadzania filozoficzne
  • Każda niedziela 14:00 Oprowadzanie w języku polskim