Trasa M-Z. Estrada Twórców Sztuki Nowoczesnej
Muzeum nad Zegrzem

• Trasa M-Z. Estrada Twórców Sztuki Nowoczesnej

M. Bogusz, Plansza z propozycją zagospodarowania „Trasy Muzeum-Zalew Zegrzyński”, 1971, kolaż na dykcie, nr inw. Rys.W.12272 MNW, dzięki uprzejmości Muzuem Narodowego w Warszawie

Kuratorzy przyszłorocznej wystawy „Trasa M-Z. Estrada Twórców Sztuki Nowoczesnej” (organizowanej w Muzeum Narodowym w Warszawie) zapraszają na spotkanie poświęcone postaci Mariana Bogusza.

Magdalena Nowak i Łukasz Strzelczyk przybliżą wydarzenia, które Bogusz współorganizował lub brał w nich znaczący udział: I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu, Sympozjum Form Przestrzennych w Ustce (1972), Plastyka i Wisłostrada (1973) czy Propozycje dla Warszawy (1973).

Szczególną uwagę poświęcą właśnie Trasie M-Z, projektowi z 1971, którego inicjatorem był Bogusz. Były to propozycje artystycznego zagospodarowania trasy pomiędzy MNW a Zalewem Zegrzyńskim oraz wybudowania nowoczesnej filii Muzeum na zalewie. Projekt ten skupiał w sobie wszystkie znamienne cechy działalności Bogusza: społecznikowski charakter, kolektywne współdziałanie, kompleksowe realizacje, modernistyczne postrzeganie przestrzeni. Podczas spotkania zostanie pokazany fragment unikatowego filmu dokumentującego projekt pod tytułem „Pędzlem po chmurze”.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

20:00 Film Kino MinoTAur „Czarownice” ("Häxan") reż. Benjamin Christensen Pracownie na Inżynierskiej
ul. Inżynierska 3, Warszawa
18:00 Spotkanie Tutaj uczą sztuki. Pałac Młodzieży Spotkanie w Pałacu Młodzieży Pałac Młodzieży
Plac Defilad 1, Warszawa
10:00 Wycieczka Użytkuj nieużytkiSpacer po miejskich pracowniach Fundacja Bęc Zmiana
ul. Mokotowska 65/7, Warszawa
18:00 Spotkanie Warszawo, gdzie jest twoja kultura?Dyskusja „Notesu.na.6.tygodni” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskiePo wystawie „Samoorganizacja” Pracownie na Inżynierskiej
ul. Inżynierska 3, Warszawa
20:00 Film Kino MinoTAur „Antrakt”, „Balet mechaniczny” i „Emak-Bakia” Pracownie na Inżynierskiej