Transatlantyk jako spełnione marzenie
Konfrontacje. Historia dizajnu

• Transatlantyk jako spełnione marzenie

Spotkanie z cyklu „Konfrontacje. Historia dizajnu” poświęcone będzie projektom legendarnych transatlantyków, które do lat 30-tych XX wieku dominowały w przewozie pasażerów między Europą a Ameryką.

Projektowano je zwykle jak pływające pałace – były wizytówkami linii okrętowych oraz poszczególnych krajów. Ich wzornictwo wyrażało nowoczesność, luksus i komfort. Dziesięć lat później zostały wyparte przez samoloty. Na najbliższym spotkaniu o wnętrzach transatlantyków polskich i europejskich będą mówiły prof. Anne Massey z Middlesex University oraz dr Krystyna Łuczak-Surówka z ASP w Warszawie.

prof. Anne Massey

Historyczka dizajnu, wykładowczyni na Middlesex University. Założycielka i edytorka akademickiego magazynu: “Interiors: Design, Architecture, Culture“ wydawanego od 2010. Autorka wielu publikacji dotyczących działalności Independent Group, m.in.: The Independent Group: Modernism and Mass Culture, 1945-59 (Manchester University Press, 1995) czy Out of the Ivory Tower: the Independent Group and Popular Culture (Manchester University Press, 2013). Współkuratorka wystawy:”Parallel of Art & Life: the Independent Group” w ICA (2013). Wśród publikacji jej autorstwa należy również wymienić: ”Designing Liners: Interior Design Afloat” (Routledge, 2006) i “Ocean Liner Posters” (Antique Collectors’ Club, 2011).

dr Krystyna Łuczak-Surówka

Historyczka sztuki i dizajnu, absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładowczyni na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Specjalizuje się w polskim wzornictwie. Współpracuje m.in. z Łódź Design Festiwal, Instytutem Wzornictwa Przemysłowego. Publikuje m.in. w „2+3d”, „Elle Decoration”.