Tom Chomont. Grain and the Queer Body

• Tom Chomont. Grain and the Queer Body

Tom Chomont, The Mirror Garden

W wykładzie towarzyszącym wystawie „Wspólnicy. Fotograf i artysta około roku 1970” Juan Suárez pokaże jak widoczność ziarna taśmy filmowej w wielu filmach eksperymentalnych lat 60. wpływała na przedstawienie ciała.

Tematem wykładu będą filmy Jacka Smitha (Overstimulated, Flaming Creatures) i Andy'ego Warhola (Empire, Sleep) oraz twórczość mniej znanego artysty Toma Chomonta, który zaczął robić filmy na fali filmu undergroundowego, pod wpływem Gregorego Markopoulosa.

W pierwszej części wykładu Suárez omówi efekt ziarna filmowego na tle innych „nieciągłych środków wyrazu”, używanych przez ówczesnych artystów. W drugiej części zarysuje związki między fascynacją „nieciągłą reprezentacją” a nauką. Chodzi zwłaszcza o cybernetykę: binarne kodowanie informacji, sformalizowane w latach powojennych przez Shannona i Weavera i wykorzystywane w naukach ścisłych i socjologii probabilistyczne modele eksplanacyjne sformułowane przez Norberta Wienera i Gregory'ego Batesona.

Do tych modeli odwoływali się często twórcy muzyki eksperymentalnej (John Cage, David Tudor), wideo (Nam June Paik), performensu, filmu (Stan Vanderbeek), a także inżynierowie współpracujący z artystami (Billy Kluver). Jak pokazuje Suarez teorie te miały też wpływ na twórców filmów queer.

W eksperymentalnym filmie queerowym stosowanie widocznego ziarna, rozpad obrazu na najmniejsze części składowe, inaczej niż w „ortodoksyjnej cybernetyce”, nie miały na celu sformalizowania informacji. Jak pokaże analiza filmów Toma Chomonta, ziarno wytwarzało wizualny szum, potęgując nieokreśloność cielesnej tożsamości i w efekcie uniemożliwiając zastosowanie do queerowych ciał jasno wytyczonych kategorii pojęciowych.

Wykładowi towarzyszy pokaz filmów Toma Chomonta.

Wykład w języku angielskim.

Juan Suárez wykłada na wydziale Studiów Amerykańskich na Uniwersytecie w Murcji. Jest autorem książek Bike Boys, Drag Queens, and Superstars: Avant-Garde, Mass Culture and Gay Identities in the 1960s Underground Cinema (1997) i Pop Modernism: Noise and the Reinvention of the Everyday (2007).