Time Machine

TIME MACHINE Aleksandra Wasilkowska kurator: Jarosław Trybuś otwarcie: 12 czerwca (niedziela), godz. 12.00 miejsce: Hala Główna Dworca Centralnego

Muzeum zaprasza na inaugurację instalacji Aleksandry Wasilkowskiej „Time Machine”. Autorka, wykorzystując pozostałości dawnej informacji wizualnej remontowanego Dworca Centralnego, buduje czasoprzestrzenny tunel unoszący chętnych ku górze. Jak pisze autorka, „czas jaki mija pomiędzy dwoma zdarzeniami nie jest jednoznacznie określony, lecz zależy od obserwatora i jego układu odniesienia. Instalacja „Time Machine” to wprawienie dwóch ciał w ruch. Podróżujący uwięzieni w maszynie przemierzają czasoprzestrzeń hali dworca, a czas ich podróży jest nieznany. Podróżujesz więc na własne ryzyko”.

Aleksandra Wasilkowska wciąga widzów w bezpośrednie uczestnictwo w swoich projektach. To ludzie współtworzą zdarzenia i przestrzeń jej projektów, często przypadkowo lub balansując na granicy ryzyka. W minionym roku jej instalacja „Emergency Exit” (tworzona wraz z Agnieszką Kurant) reprezentowała Polskę na weneckim biennale architektury przyprawiając o drżenie łydek wszystkich, którzy zdecydowali się skorzystać z wyjścia bezpieczeństwa – skoku w nieznane. Tak zakwestionowany został porządek bezpieczeństwa nakazany architekturze przez prawo.

Projekt, nad którym Muzeum objęło patronat, realizowany jest w ramach starań m.st. Warszawy o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

ESK