Театр трьох уяв. Слова Україні | Teatr Trzech Wyobraźni: „Słowo u kraЇni”
п’єса з української поезії | Słuchowisko poezji ukraińskiej

• Театр трьох уяв. Слова Україні | Teatr Trzech Wyobraźni: „Słowo u kraЇni”

zdjęcie: Yulia Krivich

Намагатися знайти слова, щоб виразити невимовне – звірства війни, досвід вигнання та викорінювання – здається величезним випробуванням. Чи може те, що інтимне, занурене в поезію та метафору, стати формою опору та актом розбрату? Сьогодні поезія вимагає нашої пам’яті, гніву та солідарності, бо під час війни критичний зміст і суспільне життя поезії нероздільні.

[tekst polski poniżej]
У рамках другої частини поетичної радіовистави «Театр трьох уяв» ми запрошуємо всіх людей, як з міграційним та біженським досвідом, так і глядачів, які хочуть бути з нами у цей непростий час, щоб реорганізувати слова, думки та почуття. Ми зустрінемося, щоб послухати вірші, що вкорінені в дисидентській поезії України, яка звертається до ядра української ідентичності та об’єднує голоси між поколіннями в акті солідарності. Ми також познайомимося з поезією Баку, але ми також відкриємо простір, щоб поділитися своїми словами, які викликають у ваших серцях співчуття, бунт і спротив.

В якості квитка за бажанням ви можете взяти з собою упакований ланч (бари, круасани в індивідуальному упаковці, лінзи для дітей, фрукти тощо), який ми згодом відвеземо на вокзали та пункти прийому біженців у Варшаві.

Художники:
СВЕТ
SHJVA
ДІАНА.АХАД

Солідарний центр культури «Соняшник»
Солідарний центр культури «Соняшник» був створений як кризовий центр солідарності та підтримки в перші дні після вторгнення Росії в Україну. Нині він функціонує як відкритий, солідарний, багатомовний і багатокультурний громадський центр. У «Соняшнику» вивчаємо польську та українську мову. Збираємо ліки та готуємо страви. Організовуємо майстер-класи для дітей, освітні заходи, зустрічі з митцями та активістами. Ми пізнаємо українську культуру та мистецтво. Ми ділимося історіями, досвідом та навичками. Існує міжнародний аналітичний центр, який займається інформаційною війною та сучасною геополітикою з точки зору Східної Європи. Разом ми чекаємо кращих часів, підтримуємо один одного та шукаємо відповіді на питання про роль інституцій мистецтва під час війни.

Teatr Trzech Wyobraźni: „Słowo u kraЇni”
26.03.2022 19:00
SDK „Słonecznik”, Pańska 3

Próba odnalezienia słów do ekspresji tego, co niewyrażalne – okrucieństwa wojny, doświadczenia uchodźctwa i wykorzenienia – wydaje się ogromnym wyzwaniem. Czy to, co intymne, zanurzone w poezji i metaforze, może stać się formą oporu i aktem niezgody? Dziś poezja upomina się o naszą pamięć, o gniew i solidarność, bowiem w czasach wojny treść krytyczna i życie społeczne poezji są nierozłączne.

W ramach drugiej odsłony słuchowiska poetyckiego Teatr Trzech Wyobraźni zapraszamy wszystkie osoby, zarówno te z doświadczeniem migracyjnym i uchodźczym, jak i publiczność, która pragnie być z nami razem w tym trudnym czasie, do wspólnego przeżywania, do reorganizacji słów, myśli i uczuć. Spotkamy się, żeby wysłuchać wierszy zakorzenionych w dysydenckiej poezji Ukrainy, która zwraca się do rdzenia tożsamości ukraińskiej i łączy międzypokoleniowe głosy w akcie solidarności. Będziemy także poznawać poezję pochodzącej z Baku, ale otworzymy również przestrzeń do podzielenia się własnymi słowami, które budzą w Waszych sercach współ-czucie, bunt i sprzeciw.

Jako nieobowiązkową wejściówkę można przynieść suchy prowiant (batoniki, 7-daysy pojedynczo pakowane, soczki dla dzieci, owoce, itp.), który później zawieziemy na dworce i do punktów recepcyjnych dla uchodźców w Warszawie.

Artystki:
SVET
SHJVA
DIANA.AKHAD

SDK “Słonecznik” powstał jako kryzysowe centrum solidarności i wsparcia w pierwszych dniach po inwazji Rosji na Ukrainę. Obecnie funkcjonuje jako otwarty, solidarny, wielojęzyczny i wielokulturowy dom kultury. W “Słoneczniku” uczymy się języków polskiego i ukraińskiego. Prowadzimy zbiórkę leków i przygotowujemy posiłki. Organizujemy warsztaty dla dzieci, działania edukacyjne, spotkania z artystkami i aktywistami. Poznajemy ukraińskę kulturę i sztukę. Dzielimy się historiami, doświadczeniami i umiejętnościami. Działa tu międzynarodowy think tank zajmujący się wojną informacyjną i współczesną geopolityką, widzianą z perspektywy Europy Wschodniej. Razem czekamy na lepsze czasy, wspierając się wzajemnie i poszukując odpowiedzi na pytanie o rolę instytucji sztuki w czasie wojny.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

Cykl Українські міста | Miasta ukraińskieСлідами російських бомб | Śladami rosyjskich bomb
11:00 Warsztaty Спільна кухня №2 | Wspólna kuchnia #2Кулінарні майстерні | Warsztaty kulinarne MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
19:00 Film FreefilmersПоказ Солідарний | Pokaz Solidarnościowy MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
17:00 Warsztaty Глибокий вдих і видих № 3 | Głęboki Wdech i Wydech #3 Антистресові майстер-класи | Antystresowe warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
18:00 Warsztaty Глибокий вдих і видих № 4 | Głęboki Wdech i Wydech #4Антистресові майстер-класи | Antystresowe warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
11:00 Warsztaty Спільна кухня №3 | Wspólna kuchnia #3Кулінарні майстерні | Warsztaty kulinarne MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa