T.J. Demos: Radykalne futuryzmy
Ekologie zapaści / Chronopolityki / Sprawiedliwość, która nadchodzi

• T.J. Demos: Radykalne futuryzmy

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wykład prof. T.J. Demosa, amerykańskiego teoretyka i historyka sztuki, który zaprezentuje swoją nadchodzącą książkę „Radical futurisms”.

Zgodnie z obowiązującym konsensusem żyjemy w czasach końca – końca demokracji, końca liberalizmu, końca kapitalizmu, końca chłodnej planety, końca cywilizacji jaką znamy. Katastrofalne załamanie klimatu, światowa pandemia, zapaść finansowa, globalna wojna atomowa, apokaliptyczny populizm, cybernetyczne nekropolityki – kolejne diagnozy pojawiają się bez końca. Jednocześnie, prowokują one do powstawienia pytań: jakie i kto może mieć nadzieje na przetrwanie? Jak możemy sobie wyobrazić niewyobrażalne? Jak będzie wyglądać życie poza wizjami końca, ukazanymi w popkulturze i dystopijnym science fiction?

By odpowiedzieć na te pytania, musimy upolitycznić sam czas. W trakcie prezentacji i dyskusji badacz, autor i kurator T.J. Demos (University of California, Santa Cruz) opowie o swojej nowej książce Radical Futurisms (Radykalne futuryzmy), która ukaże się wkrótce nakładem wydawnictwa Sternberg Press. Książka czerpie z artystycznych wizji sprawiedliwości która nadchodzi, wyłaniających się z tradycji uciśnionych – rdzennych, Afro-Amerykańskich, multigatunkowych i antykapitalistycznych – i materializujących w eksperymentalnej kulturze wizualnej, nowych mediach, praktykach estetycznych i ruchach społecznych. Jej stawką jest spekulatywne pytanie o to co przychodzi po narracjach o końcu świata i czego potrzebujemy, by się tam dostać.

T.J. Demos

jest profesorem w Department of the History of Art and Visual Culture, University of California w Santa Cruz oraz założycielem Center for Creative Ecologies, które jest przy nim afiliowane. Jest autorem wielu książek z zakresu teorii i historii sztuki oraz związków sztuki z globalną polityką I ekologią, w tym Beyond the World’s End: Arts of Living at the Crossing (Duke, 2020); Decolonizing Nature: Contemporary Art and Political Ecology (Sternberg, 2016); oraz Against the Anthropocene: Visual Culture and Environment Today, (Sternberg, 2017).