Sztuka.Doc
Filmoteka Muzeum w ramach 10. Planete + Doc Film Festival

• Sztuka.Doc

Filmoteka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na pokaz filmów dokumentalnych realizowanych przez artystów z pola sztuk wizualnych.

W ramach pokazu zaprezentowane zostaną filmy z ostatnich lat w różny sposób mierzące się z konwencją dokumentu. Niektóre realizują ją niemal w klasycznej formie, opowiadając o konkretnej postaci lub wydarzeniu. Tematem innych są sytuacje i procesy zainicjowane przez samych artystów. Jeszcze inne zaś zacierają granice między rzeczywistością a fikcją.

Pokaz obejmuje filmy:

• Kisieland Karola Radziszewskiego (realizowany od 2009, premiera w 2012), będący rejestracją spotkania artysty z Ryszardem Kisielem, twórcą pierwszego gejowskiego zina wydawanego w Europie Środkowo-Wschodniej.
  • Plener rzeźbiarskim – Świecie 2009 Artura Żmijewskiego – dokumentacja pleneru, w którym na wzór I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu (1965) spotkali się artyści i pracownicy fabryki. Artysta dokumentuje tu zaprojektowaną przez siebie sytuację, której przygląda się z pozycji obserwatora.
  • Zdobywcy słońca Anny Baumgart (2012), film powstały we współpracy z historykiem sztuki, Andrzejem Turowskim, to artystyczno-naukowa rekonstrukcja, zacierająca granice między faktami a pracą wyobraźni.
  • Po pokazie zapraszamy na panel dyskusyjny z udziałem Anny Baumgart i Karola Radziszewskiego, który poprowadzi Katarzyna Bojarska.