Sylwia Chutnik rozmawia z Bianką Rolando

• Sylwia Chutnik rozmawia z Bianką Rolando

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spotkanie Sylwii Chutnik z poetką i artystką Bianką Rolando.

Bianka Rolando - pisarka, poetka oraz artystka wizualna rozwija swoją twórczość pisarską równoległe z działaniami plastycznymi. Pisanie nie jest dla niej komentarzem do sztuki, ale raczej fundamentem artystycznych projektów na temat pamięci, amnezji i wypartych emocji.

Cykl „Wschody”, z którego pochodzą wybrane do kolekcji Muzeum prace, składa się z około pięćdziesięciu fotografii, zmodyfikowanych poprzez nanoszone przez artystkę rysunki oraz mechaniczne uszkodzenia. Każda z prac jest unikatowa. Artystka pracuje nad nimi zarówno w oparciu o materiały pochodzące z domowego archiwum, jak i znalezione anonimowe fotografie amatorskie, zaś tropy zasygnalizowane w cyklu „Wschody” rozwijane są przez nią w tomie wierszy „Modrzewiowe korony” .

Podczas spotkania Sylwia Chutnik rozmawiać będzie z Bianką Rolando nie tylko o znajdującym się w kolekcji Muzeum cyklu fotografii, ale również o łączeniu różnych dziedzin sztuki, twórczości i pamięci.

Sylwia Chutnik

Pisarka i działaczka społeczna. Z wykształcenia kulturoznawczyni. Autorka powieści ("Kieszonkowy Atlas Kobiet", "Dzidzia", "Cwaniary"), opowiadań (min. zbiór "Proszę wejść") i felietonów (publikuje w Polityce, Pani i Chmierze). Laureatka Paszportu Polityki 2008 oraz Społecznego Nobla Ashoki 2010.

Bianka Rolando

Poetka, prozaiczka i graficzka. Laureatka Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki 2009 (Biała książka) oraz poznańskiego Medalu Młodej Sztuki w dziedzinie literatury. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z galerią LETO w Warszawie. Prowadzi stronę internetową www.rolando.pl.

Inne wydarzenia z tego cyklu: