„Świeccy” spotykają Ewę Zarzycką.
Otwarcie stacjonarnej księgarni muzeum „M sklep”

• [czarno-białe zdjęcie przestawia kobietę i mężczyznę siedzących przy stole w przestrzeni ogrodu. W prawym górnym rogu zdjęcia widać duże drzewo, pod którym stoi męska postać]

Ponowne otwarcie stacjonarnej księgarni Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przy ulicy Pańskiej 3 to okazja, by spotkać ze sobą i z publicznością dwie pozornie odległe od siebie postaci. Legendarną performerkę Ewę Zarzycką i debiutującego powieściopisarza Marcela Andino Veleza.

Aktywna w polu sztuki od 1980 roku artystka ma w dorobku parę setek wystąpień, z których zaledwie kilkanaście zostało zarejestrowanych przez kamery. Marcel Andino Velez, kiedyś dziennikarz i menedżer kultury, obecnie koordynator opieki, ma na koncie dopiero jedną książkę, „Świeckich”. Postanowił w niej utrwalić ulotną chwilę, kiedy Ewa Zarzycka staje przed publicznością i snuje swą - nieśmiertelną - opowieść o tym, jak... staje przed publicznością. Popularna powieść przygodowa zmienia się na chwilę w coś zupełnie innego, przestrzeń, gdzie efemeryczne działanie artystki splata się z fikcyjnymi losami bohaterów i narracją autora. Dokonujący zawłaszczenia artystki pisarz i nie dająca się pisarzowi zawłaszczyć artystka ramię w ramię wystąpią przed gośćmi tego być może pamiętnego, nietypowego wieczoru autorskiego. Nie możemy zdradzić, na czym ich wystąpienie będzie polegać. To tajemnica.

Ewa Zarzycka jest artystką sztuki performance, uprawia przede wszystkim performance mówiony. Wykorzystuje w swej twórczości także kamerę, aparat fotograficzny oraz papier i materiały piśmienne. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu w latach 1973–1978, brała udział w licznych festiwalach sztuki i równie licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Galerii Labirynt w Lublinie, w Arsenale w Białymstoku i Galerii Studio w Warszawie. Od 2008 wykłada na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w na Wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki. Działa m.in. w Stowarzyszeniu Festiwal Brunona Schulza. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a także, m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Galerii Wymiany Józefa Robakowskiego.
Marcel Andino Velez (ur. 1974), etnograf i antropolog kultury, w latach dwutysięcznych dziennikarz tygodnika „Przekrój”, przez kilkanaście lat pracował w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ostatnio, poświęcił się pracy opiekuńczej i jest koordynatorem opieki geriatrycznej. Powieść „Świeccy” to jego debiut literacki.

Goście: Ewa Zarzycka, Marcel Andino Velez
Prowadzenie: Szymon Żydek