Światło, przestrzeń, typografia
Warsztaty dla dorosłych

• Światło, przestrzeń, typografia

Zapraszamy na warsztaty dla dorosłych widzów towarzyszące wystawie prac finalistów 14. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii.

Typografia to sztuka posługiwania się pismem. Litery mogą być pięknymi formami graficznymi, ale żeby ułożyły się w słowa potrzebna jest przestrzeń między nimi. Tę przestrzeń typografowie nazywają światłem. W neonach to światło tworzy napisy, a w typograficznych przedmiotach litery zyskują materialność i trzeci wymiar. Obrazy słów bywają atrakcyjne i budzą pożądanie, dekorujemy nimi mieszkania, umieszczamy na ubraniach. W sztuce zdarza się, że słowa zajmują miejsce obrazów. Są błyskotliwym komentarzem do zdjęcia albo politycznym transparentem, stanowią linijki konkretnego wiersza lub prowokacyjne graffiti. Czasem to truizm ironicznie utrwalonym w kamieniu, sentencja wyrastającą z przystrzyżonego przez artystę trawnika albo napis zostawiony na niebie przez samolot. Uczestnicy warsztatów będą eksperymentować ze słowami, tworząc neony, transparenty, przestrzenne napisy, a nawet poduszki w kształcie liter i torby z napisami. Organizatorzy zapraszają na typograficzny warsztat, podczas którego język stanie się obrazem.

Wystawa i inne wydarzenia towarzyszące: