Robimy prezenty - świąteczny konik / Робимо подарунки - різдвяну конячку
warsztaty dla dzieci / майстер-класи для дітей

• Zdjęcie. Choinka i trzy kolorowe, zabawkowe koniki w kolorze czerwonym i brązowym. W tle  duża, czarna litera M leżąca na lewym boku, na niej biały napis Świąteczne koniki , warsztaty rodzinne

Świąteczne warsztaty dla dzieci i rodziców, na których własnoręcznie stworzymy kolorowe zabawki pod choinkę.

Dawniej, w niektórych regionach Ukrainy, przed świętami Bożego Narodzenia przygotowywano tradycyjne pierniki w kształcie koników. Te świąteczne wypieki miały czasami nawet ​​60 cm wysokości. Zazwyczaj pokrywano je czerwonym lukrem, który był symbolem narodzin i miłości, a następnie malowano na nich białe wzory. Tak przygotowane ciastka były tradycyjnym bożonarodzeniowym prezentem, którym rodzice chrzestni obdarowywali swoich chrześniaków. Zazwyczaj dzieci nie zjadały ciastek od razu, tylko stawiały piernikowe koniki w widocznym miejscu, aby cieszyły wzrok domowników. Dzięki temu wspomnienia o Bożym Narodzeniu mogły przetrwać nawet do ​​lata.

Na warsztatach, które poprowadzi Oksana Shestak, przypomnimy tę wspaniałą, ukraińską tradycję. Uczestnicy i uczestniczki warsztatów stworzą zabawkowe koniki z tektury i nici. Własnoręcznie wykonane zabawki mogą stać się piękną ozdobą świątecznego stołu lub znaleźć swoje miejsce pod choinką.

Warsztaty prowadzone w języku polskim i ukraińskim.

Liczba miejsc ograniczona.
Rezerwacja miejsc na warsztaty: zapisy@artmuseum.pl
Wydarzenie dla osób w wieku 6-12 lat z opiekunem/opiekunami

Робимо подарунки - різдвяну конячку

На Різдво є традиція, випікати пряники різних форм і прикрашати їх різнокольоровою глазурю. Ярмарки всього світу напередодні Різдва рясніють різноманітною св'ятковою випічкою. В деяких регіонах України в давнину перед різдвяними св'ятами готували пряники у вигляді коників. Традиційно їх покривали червоною глазурю, як символ народження і любові, візерунки на них малювали білим кольором. Пряники робили достатньо великого розміру, іноді вони могли досягати 60 см у висоту. Ці пряники дарували дітям їх хресні батьки на Різдво. Зазвичай діти не куштували їх відразу, а ставили на видне місце й ще довго розглядали свої різдвяні скарби. Бувало це милування та спогади про Різдво тривали до літа.

Я пропоную згадати цю чудову традицію та зробити іграшкових коників, але не з тіста а з картону та ниток. Така іграшка може стати прекрасним декором святкового столу або знайти своє місце під ялинкою.

Майстер-класи проводяться польською та українською мовами.

Бронювання місць для майстерень: zapisy@artmuseum.pl
Захід для осіб 6-12 років з опікуном/опікунами

Вхід вільний