Studia o niepełnosprawności: badania, opór, zmiana
Seminarium #6

• Zdjęcie. Edukatorka opowiada coś grupie osób zgromadzonych w przestrzeni wystawowej.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na szóste seminarium z cyklu „Studia o niepełnosprawności: badania, opór, zmiana".

Spotkanie odbędzie się NA ZOOMIE: https://us02web.zoom.us/j/85363009861

Zapisy: muzeumdostepne@artmuseum.pl

Co było pierwsze – kura czy ableizm, czyli jak prawa zwierząt łączą się z prawami osób z niepełnosprawnościami

„Wiara w niższość stanu zwierzęcego pozwala nam bez moralnych oporów wykorzystywać zwierzęta, a ludzi, których się z nimi kojarzy (m.in. kobiety, osoby niebiałe, queer, biedne, z niepełnosprawnością), postrzegać jako mniej rozwinięte, mniej wartościowe, a niekiedy nawet jako mniej ludzkie". Sunaura Taylor w swojej książce stawia pytania o granice zwierzęcości i człowieczeństwa, o konteksty, w których te granice zmieniają swój zakres i o interes, który pokłada w tym społeczeństwo. Czy bardziej zwierzęce ciało człowieka jest gorsze? A może bliższe ludziom zwierzę postrzegamy jako bardziej wartościowe? Jakich moralnych ocen dokonujemy na co dzień bez świadomości, że wynikają z wartościowania ludzkich i zwierzęcych kompetencji? Co leży u podstaw tych ocen i co to oznacza dla ruchu na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami?

W oparciu o lekturę fragmentów książki „Bydlęce brzemię" zastanowimy się nad związkiem opresyjnych działań stosowanych wobec zwierząt pozaludzkich i osób z niepełnosprawnościami, przeanalizujemy, jak weganizm w kontekście praw zwierząt i osób z niepełnosprawnościami może stanowić postawę antyableistyczną, a także przyjrzymy się relacji między wyzyskiem zwierząt i ludzkim doświadczeniem niepełnosprawności. Spróbujemy też odpowiedzieć na pytanie, czy etyczne jest dzisiaj zestawianie procesu wyzwalania zwierząt i praw osób z niepełnosprawnościami oraz na ile w samym ruchu powinno być miejsce na tę dyskusję.

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Bierzanowska – autorka inicjatywy „Pełnoprawna" na rzecz równego traktowania, tłumaczka audiowizualna, edukatorka, aktywistka, współzałożycielka kolektywu „Artykuł 6.". Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, instytucjami publicznymi i sektorem prywatnym w zakresie dostępności, intersekcjonalności oraz równego traktowania osób z niepełnosprawnościami. Współautorka raportu „Przychodzi baba do lekarza” o dostępności usług ginekologicznych dla kobiet z niepełnosprawnościami oraz „Aborcja bez barier” o dostępności aborcji dla osób z niepełnosprawnościami. Reprezentantka strony pozarządowej podczas genewskiego posiedzenia Komitetu ONZ ds. wdrażania Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami w Polsce.

Kuratorkami cyklu są Magda Szarota i Natalia Pamuła.

*UWAGA: teksty, które będziemy omawiać na seminarium można otrzymać pisząc na: muzeumdostepne@artmuseum.pl. Osoby, które zapisywały się na pierwsze seminarium, automatycznie otrzymają materiały na kolejne spotkanie.

*Osoby, które chciałyby skorzystać z tłumaczenia na PJM prosimy o wcześniejszą informację.

Wydarzenie w ramach projektu „Kultura bez barier".

Inne wydarzenia z tego cyklu: