Jak tworzyć żywe ulice? Spotkanie z Pawłem Jaworskim
WARSZAWA W BUDOWIE 14

• Na czarno-białe satelitarne zdjęcie miasta naniesiono cztery czarne okręgi opisane: \

Kornel Janczy, Too boring, 2022, marker na wydruku cyfrowym, 30x40 cm

Zapraszamy do Muzeum nad Wisłą na spotkanie z Pawłem Jaworskim w ramach programu towarzyszącego wystawie „Walka o ulice".

Paweł Jaworski jest urbanistą i filozofem. Przygotowuje eksperymenty dotyczące przestrzeni publicznej i zarządza zmianami, które wynikają z testowania rozwiązań tymczasowych. W czasie spotkania podzieli się swoimi doświadczeniami z pracy w różnych miastach. Najwięcej czasu poświęci Szczecinowi, gdzie od 2019 roku z lokalnym samorządem realizuje projekt dotyczący ograniczenia ruchu samochodowego oraz przebudowy ulic i placów Starego Miasta.

O priorytetach w pracy urbanisty pisze: „Bardzo bliska jest mi wizja miasta, którego infrastruktura jest tworzona w sposób zapewniający bezwzględne uprzywilejowanie dla ruchu pieszego i rowerowego oraz transportu zbiorowego. Taka idea powinna mieć swoje odzwierciedlenie w urbanistyce, to znaczy przy wyborze parametrów geometrycznych i materiałowych ciągów komunikacyjnych, typów zieleni czy mebli miejskich. Mam jednak świadomość, jak ukształtowane jest nasze otoczenie obecnie i jak trudno jest przekonać do zmiany tego stanu samorządowców oraz ludzi użytkujących tereny publiczne i wpływających na decyzje polityków. Staram się więc działać w sposób ewolucyjny i włączający, ale jednak konsekwentny".

W czasie spotkania porozmawiamy o specyfice procesów, które rozpoczynają się od prototypowania urbanistycznego. Jak się przygotować do tymczasowej transformacji? Jakie efekty przynosi i jak jest powiązana z zarządzeniem trwałą zmianą w mieście?

Paweł Jaworski jest urbanistą i filozofem. Przygotowuje eksperymenty dotyczące przestrzeni publicznej i zarządza zmianami, które wynikają z testowania rozwiązań tymczasowych. W czasie spotkania podzieli się swoimi doświadczeniami z pracy w różnych miastach. Najwięcej czasu poświęci Szczecinowi, gdzie od 2019 roku z lokalnym samorządem realizuje projekt dotyczący ograniczenia ruchu samochodowego oraz przebudowy ulic i placów Starego Miasta.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

10:00 Konferencja Porozmawiajmy o mieście. Architektura, lokalność i obywatelskość w edukacji muzealnej WARSZAWA W BUDOWIE 14 Online
,
18:00 Debata Ulice dla dzieciWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
12:00 Spacer Czucie miasta: ruch i mobilność. Spacer samorzeczniczyWARSZAWA W BUDOWIE 14 Rotunda PKO, Marszałkowska 100/102
Marszałkowska 100/102, Warszawa
12:00 Warsztaty Koła, pedały, hamulceWeekendowy warsztat rodzinny MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku / Guided tour in EnglishWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie ЕКСКУРСІЯ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮOprowadzanie w jęz. ukraińskim MUZEUM nad Wisłą
17:00 Film Dlaczego Właśnie Rower? Projekcja filmu w kinie Syrena KINO SYRENA
Rynek Starego Miasta 42,
17:00 Oprowadzanie Czego nie widać na wystawie „Walka o ulice”Oprowadzanie z audiodeskrypcją MUZEUM nad Wisłą