SPOTKANIE Z JÓZEFEM ROBAKOWSKIM

• SPOTKANIE Z JÓZEFEM ROBAKOWSKIM

Józef Robakowski, Leniwa linia, 1991

Archiwa Artystów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zapraszają na specjalny wieczór z Józefem Robakowskim, artystą fotografem, autorem filmów, historykiem i teoretykiem sztuki.

Spotkanie z artystą odbędzie się z okazji otwarcia na stronie internetowej (artmuseum.pl) Archiwum Druków Artystycznych Galerii Wymiany oraz powitania w Warszawie Kolekcji i Archiwum Galerii Wymiany podarowanych w pięknym geście Muzeum Sztuki Nowoczesnej przez Józefa Robakowskiego.

Specjalnymi gośćmi wieczoru będą: Małgorzata Potocka - aktorka, reżyser, producentka filmowa i współtwórczyni Galerii Wymiany w 1978 roku oraz Piotr Rypson - historyk sztuki, kurator, autor druków artystycznych i zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie.

Józef Robakowski zaprezentuje film o Galerii Wymiany, a spotkanie poprowadzi duet kuratorski Archiwów Artystów, Magda Drągowska i Robert Jarosz.

Józef Robakowski

urodzony w 1939 roku w Poznaniu, artysta fotograf, autor filmów, obrazów, instalacji, teoretyk i pedagog. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu historię sztuki i muzealnictwo oraz na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi, gdzie w latach 1970-1981 był wykładowcą i kierownikiem Zakładu Fotografii i Reklamy Wizualnej. W 1995 roku powrócił do pracy na tej uczelni, gdzie obecnie prowadzi pracownie działań multimedialnych. Współzałożyciel grup artystycznych: OKO, STKF PĘTLA, ZERO-61, KRĄG oraz powołanego w 1970 roku w Łodzi zespołu Warsztatu Formy Filmowej i Telewizyjnej Grupy Twórczej Stacja „Ł” (1991-1992). Robakowski od lat 60. pozostaje też aktywnym animatorem życia kulturalnego, jako autor szeregu ważnych inicjatyw (w tym Galerii Wymiany), organizator i kurator wystaw, pomysłodawca i redaktor wydawnictw (np. "Nieme kino", "Pst!").