Spotkanie z Grzegorzem Kowalskim
Akademia Otwarta

Pierwsze spotkanie w drugiej edycji „Akademii Otwartej”, w której pytania o strategie i pomysły na pracę i formację artystów zadajemy artystom, którzy uczą na akademiach sztuki: jakimi byli uczniami, co wynieśli z uczelni, dlaczego uczą i jak to robią? Na pierwszym spotkaniu Grzegorz Kowalski, uczeń Jerzego Jarnuszkiewicza i Oskara Hansena na warszawskiej ASP, opowie o swojej pracy artysty i pedagoga. Zapytamy go o jego twórczość, o artystyczne korzyści i frustracje związane z uczeniem, o współpracę i konkurencję i o to, jakiego rodzaju lustrem są dla nauczyciela młodzi artyści, którzy zaczynają własną, niezależną drogę.

Grzegorz Kowalski, artysta, rzeźbiarz, performer, od zawsze związany z warszawską Akademią Sztuk Pięknych, gdzie wypracował autorską metodę „dydaktyki partnerskiej”. Z jego pracowni, określanej mianem „Kowalni”, wyszli Paweł Althamer, Katarzyna Kozyra, Artur Żmijewski, Anna Niesterowicz i Andrzej Kokosza – najważniejsi przedstawiciele współczesnej polskiej sztuki krytycznej. Grzegorza Kowalskiego zajmuje relacja widz-dzieło, związek między podmiotem i przedmiotem, interpersonalny dialog i wymiana, bezustanne przekraczanie granic intymności. Grzegorz Kowalski jest także autorem wielu artykułów krytycznych i teoretycznych, a jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu oraz w rękach prywatnych w kraju i za granicą.