Spotkanie z Gerhardem Steidlem
Premiera filmów Roberta Franka

• Spotkanie z Gerhardem Steidlem

Film stills from "About me: A Musical“ (1971)

Księgarnia Artystyczna Bookoff oraz „priv.” – magazyn o designie i sztuce zapraszają na spotkanie poświęcone twórczości filmowej Roberta Franka połączone z projekcją jego filmów.

Pretekstem do rozmowy będzie opublikowany niedawno zbiór „Film Works” – pierwsza tak obszerna kolekcja wideo słynnego amerykańskiego fotografa. O pracy nad wydaniem oraz współpracy z Frankiem opowie słynny niemiecki wydawca książek artystycznych Gerhard Steidl.

Antymomentyzm i koniec amerykańskiego snu. Tak w największym skrócie można opisać wynik wieloletniej pracy Roberta Franka. Suma działań twórcy liczącego sobie dziś 92 lata zmieniła XX-wieczną fotografię. Jego najsłynniejszy album „The Americans” (1958), utrzymany w estetyce surowego realizmu, przewartościował oblicze medium, jakim jest zdjęcie.

W publikacji znalazły się m.in. szokujące dla wielu Europejczyków obrazy rasizmu i niepokojów społecznych. Stworzenie kompletnego obrazu Ameryki było marzeniem i celem Franka. W kolejnych latach po publikacji „The Americans”, Frank poświęcił się tworzeniu własnej filmografii, realizując wiele ze swoich projektów wspólnie z artystami wywodzącymi się ze środowiska beatników, anarchizujących indywidualistów, którzy odrzucali tradycyjne normy mieszczańskie, żyjąc w ubóstwie, na pohybel rozwijającej się cywilizacji Zachodu.

Zestaw „Film Works” to pierwszy tak obszerny zbiór filmów Roberta Franka, zawiera osiem produkcji filmowych, trzy broszury, w tym jedną o filmie „Me and My Brother” i dwie odnoszące się do „Pull My Daisy”, a także szersze opracowanie książkowe o całości jego twórczości wideo. Wydawcą zestawu jest Gerard Steidl – legendarny niemiecki designer i założyciel wydawnictwa, które sygnuje własnym nazwiskiem.

Na jedynym spotkaniu w Polsce, na specjalne zaproszenie Księgarni Artystycznej Bookoff, Gerhard Steidl opowie o pracy nad edycją „Film Works” oraz o wieloletniej współpracy z Robertem Frankiem. Spotkanie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie również niecodzienną okazją do obejrzenia fragmentów filmografii słynnego amerykańskiego fotografa, wśród której znajdują się klasyki New American Cinema z lat 50. i 60.

Spotkanie w języku angielskim.