Spotkanie z Ettinger
Akademia Otwarta

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na kolejne spotkanie w ramach drugiej edycji cyklu „Akademia Otwarta”, w której pytania o strategie i pomysły na pracę i formację artystów zadajemy artystom, którzy uczą na akademiach sztuki. Bracha L. Ettinger – izraelską artystka interdyscyplinarna, na co dzień wykładająca sztukę i psychoanalizę w European Graduate School w Saas-Fee w Szwajcarii, opowie o swojej twórczości, swoich studiach i o swoim pomyśle na uczenie artystów.

Bracha L. Ettinger jest artystką o ugruntowanej pozycji międzynarodowej, uprawiającą malarstwo, rysunek, fotografię, tworzącą książki artystyczne. Zajmuje się również teorią sztuki i psychoanalizą. Urodziła się w Tel Awiwie, w rodzinie polskiego pochodzenia. W 1975 roku ukończyła psychologię kliniczną na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. W latach 1975-1979 mieszkała i pracowała w Londynie, skąd przeniosła się do Francji. Obecnie podróżuje między Tel Awiwem a Paryżem. W swojej twórczości łączy praktykę artystyczną z zagadnieniami teoretycznymi, tworząc instalacje, organizując wykłady, dyskusje i aranżując tzw. „encounter-eventing”. Prace Ettinger były pokazywane m.in. w Stedelijk Museum w Amsterdamie (1996), w Centrum Pompidou (Face à l'Historie, 1996 i elles@pompidoucentre, 2010) oraz w Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma w Helsinkach (2006). Ettinger jest autorką licznych artykułów i książek z pogranicza psychoanalizy, estetyki i etyki, m.in.: The Matrixial Gaze, Regard et Espace-de-bord matrixiels i The Matrixial Borderspace. W swoich pracach porusza kwestie genderowe, problem postrzegania kobiecości i macierzyństwa. Wykłada sztukę i psychoanalizę w European Graduate School w Saas-Fee w Szwajcarii.

W roku 2011 ukazały się na rynku dwie pozycje poświęcone twórczości Ettinger: Art as Compassion. Bracha L. Ettinger, pod redakcją Catherine de Zegher i Griseldy Pollock oraz e Cabinet de Bracha Patricka le Nouene.