Spotkanie z Danielem Burenem i Anką Ptaszkowską

• Spotkanie z Danielem Burenem i Anką Ptaszkowską

fot. Daniel Chrobak, Wojciech Kaniewski, Anna Szałas_Sztuka do kawy

Na zakończenie wystawy „Anka Ptaszkowska. Przypadkiem” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spotkanie z Danielem Burenem - jednym z najważniejszych francuskich artystów XX i XXI wieku, wieloletnim przyjacielem i współpracownikiem Anki Ptaszkowskiej. Gospodynią spotkania będzie Violett e a.

Jak wspomina Anka Ptaszkowska w scenariuszu, na kanwie którego powstała wystawa, w 1970 roku w Paryżu Edward Krasiński nakleił niebieską taśmę na obraz Daniel Burena podczas wizyty w jego pracowni. Powstało wspólne dzieło. Kolejnego dnia Krasiński nakleja taśmę na witrynach galerii Rive Gauche, na dziedzińcu Muzeum Sztuki Nowoczesnej Miasta Paryża. Towarzyszą mu Buren, Erik Veaux i Anka Ptaszkowska.

Goście spotkania – Anka Ptaszkowska i Daniel Buren – porozmawiają o łączącej ich relacji, bliskich im strategiach twórczych oraz polskiej i francuskiej scenie artystycznej ostatnich dekad, a także odpowiedzą na pytania publiczności.

Tłumaczenie: Agata Kozak

Partnerem wydarzenia jest Hotel Warszawa. Dziękujemy za wsparcie organizacji wizyty Daniela Burena w Polsce.

Daniel Buren
Francuski artysta konceptualny, malarz i rzeźbiarz. Urodzony w 1938 roku w Boulogne-Billancourt, w 1960 ukończył studia w paryskim Ecole Nationale Supérieure des Métiers d’Art in Paris. Znakiem charakterystycznym jego twórczości są pionowe pasy powszechnie używane we Francji w projektowaniu oraz modzie. Buren najbardziej znany jest ze swoich instalacji site-specific, w których używa podstawowych kolorów i uproszczonych wzorów, których układ za każdym dopasowuje do przestrzeni i architektury. Jego prace są pokazywane i znajdują się w kolekcjach najważniejszych instytucji artystycznych na świecie. Mieszka i tworzy w Paryżu.

Anka Ptaszkowska
Urodziła się w 1935 roku w Warszawie. Jest ważną postacią polskiej i francuskiej sceny artystycznej jako – jednocześnie – krytyczka, galerzystka, organizatorka wystaw i inicjatorka spotkań, a przede wszystkim „wspólniczka” kilkunastu artystów, w których twórczość się bez reszty zaangażowała.

Violett e a

Wystawa i inne wydarzenia towarzyszące: