Spotkanie z Anką Ptaszkowską
Wokół jej książki „Dom w Zalesiu – i jego pobocza”

• Spotkanie z Anką Ptaszkowską

fot. Marta Ejsmont

Wydawnictwo Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ma przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie z Anką Ptaszkowską, autorką książki „Dom w Zalesiu – i jego pobocza”.

Gościem spotkania będzie krytyk i historyk sztuki Karol Sienkiewicz, rozmowę poprowadzi Robert Jarosz, kurator, opiekun Archiwów Artystek i Artystów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Dom w Zalesiu – i jego pobocza to opowieść nie tylko o sztuce, choć to w Zalesiu po raz pierwszy pojawił się słynny niebieski pasek Edwarda Krasińskiego, i to tu Anka i Mariusz Tchorek napisali Teorię Miejsca, która trafiła potem do podręczników historii sztuki. Przede wszystkim jest to napisana z prawdziwym literackim talentem opowieść o rodzinie: o Alinie Oxińskiej, która zbudowała podczas okupacji dom będący schronieniem także dla ukrywających się Żydów, partyzantów i wygnańców z powstańczej Warszawy, i o całej linii silnych „kobiet Mierzejewsko-Oxińskich”, ciotek i babek Anki Ptaszkowskiej. A szerzej – o pewnej formacji, o niekonwencjonalności i nonkonformizmie.

Wartka i dowcipna historia Domu w Zalesiu, miejsca, którego „intymną tajemnicą było ukryte szaleństwo”, doprowadzana jest do dziś, a dopełniają ją znakomite fotografie Eustachego Kossakowskiego i Jacka Stokłosy.

Anka Ptaszkowska urodziła się w 1935 roku w Warszawie. Jest ważną postacią polskiej i francuskiej sceny artystycznej jako – jednocześnie – krytyczka, galerzystka, organizatorka wystaw i inicjatorka spotkań, a przede wszystkim „wspólniczka” kilkunastu artystów, w których twórczość się bez reszty zaangażowała.

Współpraca medialna: „Tygodnik Powszechny”, „Pismo”, „Notes na 6 tygodni”.

Książka towarzyszy wystawie Anka Ptaszkowska. Przypadkiem, którą można zobaczyć w Muzeum nad Wisłą do 23 kwietnia 2023. Jest dostępna w M Sklepach na Pańskiej, nad Wisłą oraz na sklep.artmuseum.pl i w dobrych księgarniach.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawieAnka Ptaszkowska. Przypadkiem MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Spacer po wystawie z Adamem SzymczykiemAnka Ptaszkowska. Przypadkiem MUZEUM nad Wisłą
18:00 Spotkanie Spotkanie z Danielem Burenem i Anką Ptaszkowską MUZEUM nad Wisłą
12:00 Oprowadzanie ЭКСКУРСИЯ ПО ВЫСТАВКЕ НА РУССКОМ ЯЗЫКЕOprowadzanie w języku rosyjskim MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku / Guided tour in EnglishAnka Ptaszkowska. Przypadkiem MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskieAnka Ptaszkowska. Przypadkiem MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Екскурсія українською мовоюOprowadzanie w języku ukraińskim MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawieAnka Ptaszkowska. Przypadkiem MUZEUM nad Wisłą