Species of Spaces in Skateboarding
Skwer w Pawilonie

• Species of Spaces in Skateboarding

Raphaël Zarka, Species of Spaces in Skateboarding, 2008, 40 minut.

W ramach kolejnej odsłony pokazów filmowych Skweru w Pawilonie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wyjątkowy pokaz filmu „Species of Spaces in Skateboarding” francuskiego artysty wizualnego i miłośnika deskorolki, Raphaël Zarka był nominowanego do tegorocznej edycji Nagrody im. Marcela Duchampa.

„Species of Spaces in Skateboarding”, w wolnym tłumaczeniu „Gatunki Przestrzeni Jazdy na Deskorolce”, to para-antropologiczny dokument artystyczny zmontowany z ponad czterdziestu filmików, które ilustrują bogatą kulturę deski w Południowej Kalifornii na przestrzeni lat 1964 – 2006. Bawiąc się pseudomentorską formułą kroniki filmowej à la National Geographic, Zarka dokumentuje różnorodność przestrzeni miejskich, które kalifornijscy skejci adaptują na miejsce swoich akrobacji. Podobnie jak w przypadku „Riding the Modern Art.”, innej pracy artysty, pokazywanej w ramach Skweru w Pawilonie, gdzie miejscem eksperymentów na desce jest sztuka publiczna wybitych rzeźbiarzy modernizmu, w filmie termin „appropriation art”, czyli „sztuka zawłaszczenia” nabiera nowego znaczenia.

Z uwagi na charakter materiałów found footage, projekcja odbędzie się w angielskiej wersji językowej.