Spacer po obrzeżach cywilizacji: Michał Matejko
WARSZAWA W BUDOWIE 14

• Zdjęcie. W ciemnym pomieszczeniu artysta trzyma obiekt, dzieło sztuki, którą stanowi konstrukcja kinetyczna, oświetlająca przestrzeń.

Fot. Cezary Wierzbicki

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na Spacer po obrzeżach cywilizacji z Michałem Matejko. Wydarzenie odbywa się w ramach 14. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE „Walka o ulice”.

Spotkanie w pracowni Michała Matejko przy ulicy Lelechowskiej 5. Stamtąd wyruszymy na nocny spacer obrzeżami parkingów i opuszczonych przestrzeni najbliższej okolicy.

Jak wspomina artysta, na naszą codzienną percepcję w coraz większym stopniu oddziałuje światło instalowane w mieście. Sztucznego światła, rozjaśniającego noc jest coraz więcej i więcej. Jego swoista ekspansja trwa. Intensywność owego krajobrazu daje do myślenia: który wariant napotkamy, od czego i jak światło odbijałoby się, gdyby losy transformacji potoczyły się inaczej?

Podczas wizyty w pracowni autor po raz pierwszy zaprezentuje lentikularny (soczewkowy) wydruk, kinetyczny, obraz-obiekt, do którego powstania przyczyniły się obserwowane i przekształcane przez niego „glicze” – fotografie miasta zniekształcone poprzez odbicia w blachach aut, reflektorach i szybach.

Następnie udamy się na nocną eksplorację. Spacer będzie podróżą do źródeł inspiracji, poszukiwania odpadów po cywilizacji opartej na samochodach. Zwiedzimy parkingi, ruchliwe w trakcie dnia okolice hal targowych, miejsca przyjmowania i wydawania towarów. Z racji na charakter wydarzenia zalecamy wziąć ze sobą latarki, a w przypadku złej pogody również termos z gorącym napojem.

Michał Matejko (ur. 1988), jest artystą transdyscyplinarnym oraz praktykiem i badaczem. W projektach kładzie szczególny nacisk na relację dotyczącą percepcji i złożonych zjawisk optycznych, a jego aktywność artystyczna skoncentrowana jest przede wszystkim na współczesnych mediach i instalacjach wykorzystujących światło, autorsko przetwarzany obraz oraz dźwięk cyfrowy. Matejko ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową i Telewizyjną im. L. Schillera w Łodzi. Jego prace wystawiane były w podczas festiwali sztuki, a także galeriach i instytucjach takich jak: Warsaw Gallery Weekend (Galeria Śmierć Człowieka) 2021, Realny Obszar Działań (2021), Jil_Warsaw (2020), Galeria Szara (2017) i Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu (2013).

Wstęp wolny.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

12:00 Spacer Czucie miasta: sensoryka. Spacer samorzeczniczyWARSZAWA W BUDOWIE 14 Rotunda PKO, Marszałkowska 100/102
Marszałkowska 100/102, Warszawa
14:00 Spacer Twarda – warszawski palimpset ulicznyWARSZAWA W BUDOWIE 14 Miejsce zbiórki
,
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku / Guided tour in EnglishWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie ЕКСКУРСІЯ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮOprowadzanie w jęz. ukraińskim MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Walka o ulice"WARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
18:00 Spotkanie Czym jest „Wizja Zero”? Spotkanie z Tomaszem TosząWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
12:00 Spacer Czucie miasta: dźwięki i słuch. Spacer samorzeczniczyWARSZAWA W BUDOWIE 14 Rotunda PKO, Marszałkowska 100/102
Marszałkowska 100/102, Warszawa