Spacer architektoniczny | Szkoły w Śródmieściu | Grzegorz Piątek
WARSZAWA W BUDOWIE 13: JAK ROBIĆ SZKOŁĘ?

• Kolaż fotografii fragmentów boisk szkolnych w kolorach czerwonym, niebieskim i zielonym

fot. Marta Ejsmont

Zapraszamy na ostatni spacer architektoniczny w tej edycji WARSZAWY W BUDOWIE.

Podczas listopadowego spaceru odwiedzimy skupisko budynków oświatowych w okolicy ul. Stawki. Zobaczymy zarówno gmachy powstałe w ramach programu budowy szkół prezydenta Starzyńskiego (budynek Wydziału Psychologii UW), jak i jedną z pierwszych warszawskich „tysiąclatek”. Przyjrzymy się też Misterowi Warszawy z 1968 roku, czyli kompleksowi Technikum Poligraficznego.

Zbiórka przed Technikum Poligraficznym przy ul. Stawki 14.

Fun fact: do „tysiąclatki” przy Niskiej chodziła Magda Gessler. Podczas spaceru przeczytamy fragmenty jej wspomnień.

O cyklu:

Cykl spacerów architektonicznych jest częścią 13. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE „Jak robić szkołę?” i powstał we współpracy z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy. W czasie wydarzeń poznamy od podszewki projekty szkół – tych historycznych i współczesnych. O tradycji projektowania placówek oświaty opowie historyk i krytyk architektury Grzegorz Piątek, autor książki „Najlepsze miasto świata” oraz Paweł Brylski, współkurator tegorocznej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. Obejrzymy najlepsze szkoły, które powstały w Warszawie w 2020 roku, a oprowadzą nas po nich ich twórczynie i twórcy. Wszystkie obiekty, które zobaczymy w ramach cyklu zostały zauważone, wyróżnione lub trafiły do finału konkursu Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Wyróżnia je wysoka jakość projektów, zastosowanych rozwiązań proekologicznych oraz wielki szacunek dla miejsca, w których powstały – szkoły te świetnie wpisują się w istniejącą zabudowę i zieleń.

Inne wydarzenia z tego cyklu: