WYDARZENIE ODWOŁANE: Spacer architektoniczny | Szkoły Starzyńskiego
Grzegorz Piątek

• WYDARZENIE ODWOŁANE: Spacer architektoniczny | Szkoły Starzyńskiego

fot. Marta Ejsmont

Niestety z przyczyn niezależnych zmuszeni jesteśmy odwołać spacer z Grzegorzem Piątkiem planowany na sobotę 2.10.2021. Wydarzenie to odbędzie się w innym terminie, o którym niebawem Państwa poinformujemy. Przepraszamy za wszelkie niedogodności!

*****

Podczas spaceru z Grzegorzem Piątkiem, który poświęcił Stefanowi Starzyńskiemu książkę „Sanator”, odwiedzimy dwie mokotowskie szkoły wybudowane w akcji budowlanej lat trzydziestych, w tym budynek według projektu Juliusza Żórawskiego przy ulicy Różanej.

Decyzję o budowaniu szkół prezydent Warszawy Stefan Starzyński podjął krótko po objęciu urzędu w 1934 roku. Szkoły powstawały w tych częściach miasta, które się wówczas najprężniej rozwijały – chociażby dlatego, że zostały przyłączone do granic Warszawy w 1916 roku.

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Zgłoszenia proszę kierować na adres zapisy@artmuseum.pl

O cyklu:
Cykl spacerów architektonicznych jest częścią 13. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE „Jak robić szkołę?” i powstał we współpracy z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy. W czasie wydarzeń poznamy od podszewki projekty szkół – tych historycznych i współczesnych. O tradycji projektowania placówek oświaty opowie historyk i krytyk architektury Grzegorz Piątek, autor książki „Najlepsze miasto świata” oraz Paweł Brylski, współkurator tegorocznej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

Obejrzymy najlepsze szkoły, które powstały w Warszawie w 2020 roku, a oprowadzą nas po nich ich twórczynie i twórcy. Wszystkie obiekty, które zobaczymy w ramach cyklu zostały zauważone, wyróżnione lub trafiły do finału konkursu Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Wyróżnia je wysoka jakość projektów, zastosowanych rozwiązań proekologicznych oraz wielki szacunek dla miejsca, w których powstały – szkoły te świetnie wpisują się w istniejącą zabudowę i zieleń.

Terminy spacerów: 2, 17, 24, 31 października, 7 listopada.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
Cykl Jak robić szkołę?WARSZAWA W BUDOWIE 13 MUZEUM nad Wisłą
18:00 Otwarcie Otwarcie wystawyWARSZAWA W BUDOWIE 13: JAK ROBIĆ SZKOŁĘ? MUZEUM nad Wisłą
12:00 Spacer Oprowadzanie po Szkole Podstawowej nr 174 w ramach Festiwalu Kultury bez Barier Plac Wojska Polskiego 28, Warszawa dzielnica Wesoła
, Warszawa
14:00 Oprowadzanie WYDARZENE ODWOŁANE: Oprowadzanie w języku angielskim MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskie po wystawieWARSZAWA W BUDOWIE 13: JAK ROBIĆ SZKOŁĘ? MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskie po wystawieWARSZAWA W BUDOWIE 13: JAK ROBIĆ SZKOŁĘ? MUZEUM nad Wisłą
Cykl Do tablicy!Cykl debat prowadzony przez Justynę Suchecką MUZEUM nad Wisłą
15:00 Oprowadzanie Środowe oprowadzanie po wystawieWARSZAWA W BUDOWIE 13: JAK ROBIĆ SZKOŁĘ? MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku rosyjskim – ЭКСКУРСИЯ НА РУССКОМ ЯЗЫКЕWARSZAWA W BUDOWIE 13: JAK ROBIĆ SZKOŁĘ? MUZEUM nad Wisłą