Sobotnie oprowadzanie po wystawie/Guided tour in English
Who Will Write the History of Tears

• Sobotnie oprowadzanie po wystawie/Guided tour in English

fot. Sisi Cecylia

Guided tour of the exhibition on Saturday 26th February run by Katarzyna Benda.

„Who Will Write the History of Tears” is an exhibition about the relations between the female body and repressive laws. The title is borrowed from a work by the American artist Barbara Kruger and underlines the arduous process of women’s pursuit of their rights. The works presented in the exhibition strive to break through the impasse that has prevailed in the debate over abortion, to transcend the crisis of verbal and visual language. The aim is to wrest the topic of abortion from the control of political clichés. The artists draw on real stories and include in their works the entire spectrum of visual and poetic allusions, images and symbols, conveying the complexity of the experience of pregnancy and abortion.

To be able to join the tour you have to register, tour imited to 15 people.

Tickets: regular ticket of 10 PLN +1 PLN, reduced ticket of 6 PLN + 1 PLN, available in M sklep.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskieŁukasza Rondudy MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Bożena Keffoprowadza po wystawie „Kto napisze historię łez” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Niedzielne oprowadzanie po wystawieKto napisze historię łez. Artystki o prawach kobiet MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskieSebastiana Cichockiego MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Archiwum Protestów Publicznychoprowadza po wystawie „Kto napisze historię łez” MUZEUM nad Wisłą
18:30 Wydarzenie Wszystkie jesteśmy BelénCzytanie performatywne książki Any Eleny Correi MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskieMagdy Lipskiej MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Iwona Kurzoprowadza po wystawie MUZEUM nad Wisłą