Slavs and Tatars
Friendship of Nations: Polish Shi’ite Showbiz

• Slavs and Tatars

Slavs and Tatars to międzynarodowy kolektyw artystyczny założony w 2006 roku. W Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprezentują oni swoją najnowszą publikację „Friendship of Nations. Polish Shi'ite Showbiz”.

Spotkanie ze Slavs and Tatars towarzyszy wystawie kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w ramach której prezentowane są dwie prace grupy. W pracach tych szczególnie istotna jest problematyka języka - jak np. praca zatytułowana Khhhhhhh, poświęcona głosce nie występującej w zachodnich językach. Z kolei Latający dywan to - typowa dla grupy - interaktywna praca, tworząca miejsce spotkania i rozmowy, komunikacji i wymiany myśli.

Artyści stosują różne media i formy wypowiedzi, tworząc instalacje, obiekty, wykłady performatywne, czy też własne publikacje. Są uczestnikami wielu wystaw zbiorowych na całym świecie, autorami pokazów indywidualnych, m.in. w wiedeńskim Pawilonie Secesji czy nowojorskim MOMA. Slavs and Tatars w swoich działaniach - jak podkreślają sami artyści - „skupiają się na obszarze na wschód od Muru Berlińskiego i na zachód od Muru Chińskiego”. W swoich projektach grupa często zderza pojęcia z pozoru przeciwstawne lub do siebie nie przystające: islam i komunizm, metafizykę i humor, czy też popkulturę i geopolitykę.

Podczas spotkania zaprezentowany zostanie także film o 25-letniej działalności wydawnictwa Book Works (wydawcy „Friendship of Nations. Polish Shi'ite Showbiz”), którzy mają na koncie znaczące publikacje takich artystów jak Douglas Gordon, Jonathan Monk i David Shrigley.