Skwer w Pawilonie

• Skwer w Pawilonie

W niedzielę zakończył swoją działalność „Skwer w Pawilonie”. To innowacyjny projekt podczas którego w Pawilonie Emilia, tymczasowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie powstał prototyp Skweru Sportów Miejskich – wielofunkcyjnej, adresowanej do wszystkich pokoleń użytkowników, użytecznej i atrakcyjnej przestrzeni publicznej posiadającej funkcje rekreacyjne, kulturalne i sportowe.

Projektanci Skweru dążący do praktycznego zastosowania pojęcia „design thinking” zweryfikowali założenia stojące za przestrzenią, jednocześnie przeprowadzili skuteczną ewaluację zaprojektowanych rozwiązań celem udoskonalenia realizowanych przez nich projektów budowlanych. Współpracując z socjologami „Stoczni” i „Projektu Społecznego” przeprowadzili bardzo wiele wywiadów i zgromadzili kilkaset pozytywnych i kilkadziesiąt negatywnych opinii wyrażonych przez gości w trakcie wywiadów oraz przede wszystkim na specjalnie udostępnionej tablicy, które ukażą się w specjalnym raporcie.

„Wspólna utopia” funkcjonująca na Skwerze w Pawilonie Emilia skłania do refleksji nad kierunkiem rozwoju polskiej przestrzeni publicznej, wartością jej wielofunkcyjności, mocy designu jako narzędzia przełamywania stereotypów i budowy kapitału społecznego, a także potęgi prototypowania jako narzędzia skutecznego, niskobudżetowego zaangażowania użytkowników w komunikację oczekiwań wobec przestrzeni publicznej.

Twórcy „Skweru w Pawilonie” zapowiedzieli, że znakomity odbiór projektu ze strony prawie 8000 gości traktują jako zobowiązuje do kontynuacji działań w ramach kolektywu „Skwer Sportów Miejskich” i podczas końcowego wystąpienia zapowiedzieli ich kontynuację prezentując szeroko zakrojony plan działań.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, jako instytucja animująca dialog na temat kondycji przestrzeni publicznej i organizator m.in. festiwalu „Warszawa w Budowie” wspiera projekt Skweru Sportów Miejskich od 2010r. i poza „Skwerem w Pawilonie” brało aktywny udział w projekcie tymczasowego „Stadionu Siedmiolecia”. Dalsze działania zespołu Skweru można śledzić na stronie www.skwer.eu.