Skradzione rewolucje?

Skradzione rewolucje

Muzeum i Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat zapraszają na debatę z udziałem Borisa Budena i Andrzeja Ledera : „Skradzione rewolucje?” .

Okrągły Stół, upadek muru berlińskiego - oto powszechnie znane symbole społecznej rewolucji, przemiany zniewolonych jednostek w walczących o swoje prawa, wolnych obywateli. Jeśli jednak sami wywalczyliśmy sobie demokrację, to dlaczego po upadku komunizmu potraktowano nas jak dzieci i kazano na nowo uczyć się jej praw? A może wcale nie byliśmy podmiotem wydarzeń '89 roku, tylko po raz kolejny poddaliśmy się biernie rewolucji, którą zrobił „za nas” ktoś inny? I co z tego wynika dla przyszłych społecznych zrywów?

Tłumaczenie symultaniczne.

Boris Buden (1958) – urodzony w Zagrzebiu filozof, kulturoznawca i publicysta, tłumacz pism Zygmunta Freuda, w latach 90. działacz pokojowy w byłej Jugosławii. Autor dwóch tomów esejów pt. Barikade(Barykady, Zagrzeb 1996), a także książki Der Schacht von Babel. Ist Kultur übersetzbar? (Tunel Babel. Czy kultura jest przetłumaczalna? , Berlin 2004). Obecnie mieszka w Berlinie.

Andrzej Leder (ur. 1960)  – filozof kultury, psychoterapeuta. Pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii Państwowej Akademii Nauk. Zajmuje się filozoficznymi założeniami kultury współczesnej. Opublikował takie prace, jak Przemiana mitów, czyli życie w epoce schyłku (1997), Nieświadomość jako pustka (2001), Przemiana mitów druga, czyli wojna o obraz (2004), Nauka Freuda w epoce „Sein und Zeit” (2007).