Sfera wyobraźni pod Koszalinem
Międzynarodowe Spotkania Artystów i Teoretyków Sztuki w Osiekach (1963–1981)

• Sfera wyobraźni pod Koszalinem

Międzynarodowe Spotkania Artystów, Naukowców i Teoretyków Sztuki w Osiekach, 1967. Fot. Eustachy Kossakowski © Anka Ptaszkowska

Przez przeszło osiemnaście lat, w okresie wakacyjnym, wieś Osieki pod Koszalinem stawała się stolicą awangardowej sztuki. Klub Seniorek i Seniorów Nowoczesnych zaprasza na wykład Bernarda Wnuka zatytułowany „Międzynarodowe Spotkania Artystów i Teoretyków Sztuki w Osiekach (1963–1981)”.

Ciężko sobie wyobrazić opowieść o zmieniającym się obliczu współczesnej sztuki w Polsce – z jej porzuceniem tradycyjnych formuł artystycznego wyrazu na rzecz efemerycznych akcji – bez przywołania historii plenerów osieckich. Stanowią one historię (oczywiście wyłącznie wycinka) polskiej sztuki w pigułce.

Bogato ilustrowany wykład przybliży zarówno wielką historię (neo)awangardowej sztuki, jak i odkryje mniej znane karty historii pleneru. Historia wielkiej sztuki to nie tylko opowieść o wspaniałych artystkach i ich dziełach, to też historia zmagań z państwowym mecenasem, mierzenia się z politycznymi dylematami i… towarzyskimi układami. Przedstawione fragmenty archiwum Muzeum Koszalińskiego pozwolą zajrzeć do organizacyjnej „kuchni”.

Bernard Wnuk – student historii sztuki, kulturoznawstwa i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2017 roku współpracuje z działem edukacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Realizuje badania dotyczące niezależnego środowiska artystycznego w Polsce lat 80. przy wykorzystaniu zbiorów archiwalnych m.in. z Koszalina, Krakowa, Łodzi i Warszawy. Przygotowuje pracę magisterską poświęconą twórczości Jacka Kryszkowskiego i plenerom w Teofilowie.