Sąsiedzkie oprowadzanie po Domu Hansenów
Oprowadza Wanda Chróścicka

• Sąsiedzkie oprowadzanie po Domu Hansenów

Fot. J. Certowicz

Zapraszamy na sąsiedzkie oprowadzanie po Domu Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie prowadzaone przez Wandę Chróścicką. Tematem oprowadzań będzie architektura Domu Hansenów.

Bilety będą dostępne w M Sklepie na tydzień przed wydarzeniem.

Już na pierwszy rzut oka łatwo zauważyć, że ten niewielki drewniany budynek posiada indywidualny wyraz architektoniczny, oryginalne rozwiązania kompozycyjne, materiałowe oraz funkcjonalne.

Oskar Hansen pisał: „Dwuspadowy dach nawiązuje formą do tradycyjnej architektury miejscowej, a szary kolor dużych jego połaci jest chłonnym tłem eksponującym <sceny> z życia przyrody i ludzi”.

Najważniejszą przestrzenią parteru domu jest część społeczna w prześwicie pod dachem. Tutaj w ciepłe dni rodzina spędzała najwięcej czasu. Drewniany stół łączy część znajdującą się na zewnątrz z kuchnią i jadalnią w środku domu. Można nad nim rozsunąć szyby i wtedy spełnia się ważne założenie projektantów: wnętrze i zewnętrze przenikają się.

Funkcje parteru są skupione wokół dwóch równoległych osi i jednocześnie ciągów komunikacyjnych. Północna „uliczka” wiąże pomieszczenia gospodarcze: kuchnię, magazynowanie, budynki gospodarcze, a południowa miejsca dedykowane spędzaniu wolnego czasu i opiece nad ogrodem: wejście do domu, ławki, miejsce na ognisko, wiatę z opałem, kompostownik. Na poddaszu znajduje się pracownia i sypialnie. Pomiędzy domem a warsztatem powstało niewielkie atrium z rabatą zieleni, długą ławką i krzakiem winorośli, która oplata garaż i południową stronę domu.
Dom i ogród nie były systematycznie używane od 2013 roku (od śmierci Zofii Hansen), co bardzo negatywnie wpłynęło na ich substancję. Przez brak pielęgnacji zieleni oraz kłopoty z odwodnieniem budynku szybko postępowała degradacja delikatnej substancji budynków, co uzasadnia konieczność niezwłocznego prowadzenia prac renowacyjnych i konserwatorskich.

W 2019 roku, dzięki dotacji otrzymanej od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zrealizowano program badań, na podstawie których przygotowano projekt renowacji obiektu. Badania objęły ekspertyzę stanu technicznego domu, inwentaryzację, badania warstw malarskich, mykologię budowlaną i inwentaryzację zieleni w ogrodzie.

W pierwszym etapie konserwacji uratowano pomieszczenia gospodarcze, ale sam budynek Domu Hansenów wymaga przeprowadzenia złożonych pod względem technologicznym prac konserwatorskich i renowacyjnych. Kluczowym wyzwaniem jest podtrzymanie założeń teoretycznych właścicieli i projektantów. Jak zakonserwować budynek bez tworzenia z niego sztampowej „izby pamięci”? W jaki sposób postępować z obiektem, którego naczelną zasadą jest „otwartość na zdarzenia” czy też „sztuka zdarzeń”?

Konserwacja Szumina ma społeczny charakter. Jednym z jej celów jest zachęcanie lokalnej społeczności do zaangażowania w życie domu i jego przyszłe funkcjonowanie. Współpraca z mieszkańcami oraz Towarzystwem Przyjaciół Szumina rozpoczęła się w 2019 piknikiem zorganizowanym w ogrodzie i jest stopniowo rozwijana. 2 maja 2019 roku we wsi odbyło się wspólne sprzątanie lasu i dróg. Ogród Hansenów jest co roku udostępniany na większe spotkania mieszkańców wsi.

Planujesz odwiedzić Dom Hansenów? Koniecznie zapoznaj z zasadami zwiedzania tego miejsca:

• Dom jest udostępniany do zwiedzania w małych grupach – maksymalnie 20-osobowych, przy czym ze względów konserwatorskich wewnątrz domu może przebywać jednocześnie nie więcej niż 9 osób.
Udział w wycieczkach i zwiedzanie domu są odpłatne, wymagają wcześniejszego zakupu biletów na wybrany termin przez sklep.artmuseum.pl. Bilet normalny: 40 zł, bilet ulgowy: 20 zł.
• Bilet można kupić online lub nabyć w kasie Muzeum nad Wisłą.
Sprzedaż biletów startuje w poniedziałki o g. 10:00M Sklepie.
• Zakup biletów i udział w wycieczce oznacza akceptację Regulaminu Zwiedzania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Regulamin określa szczegółowe zasady rezerwacji i zakupu biletów.

Wanda Chróścicka jest sąsiadką Zofii i Oskara Hansenów. Współpracuje z Muzeum i opiekuje się na co dzień ich domem. W Szuminie mieszka od lat 90., uczestniczyła w wernisażach Hansenowskich wystaw w ogrodzie i obserwowała codzienne życie domu.